Trzeci mecz, trzecie zwycięstwo! Trwa dobra passa polskich siatkarek w MŚ 2022

Reprezentacja Polski wygrała z Koreą Południową.

Reprezentacja Polski wygrała w Gdańsku z Koreą Południową 3:0 w swym trzecim meczu w mistrzostwach świata siatkarek 2022. To trzecie zwycięstwo podopiecznych trenera Stefano Lavariniego. Polki są jedyną niepokonaną drużyną w grupie B i zapewniły już sobie awans do kolejnej rundy. W innych środowych meczach tej grupy Tajlandia pokonała Chorwację 3:0, a Turcja ograła Dominikanę 3:2.

Polki były zdecydowanymi faworytkami konfrontacji z Koreą Południową, ale początek spotkania był dość niemrawy w wykonaniu gospodyń. Rywalki uzyskały nawet przewagę (6:8, później 12:14 – po asie serwisowym Lee Ju-Ah). Polskie siatkarki szybko jednak opanowały sytuację i dominowały w dalszej części seta. Były skuteczniejsze w ataku, dobrze prezentowała się Olivia Różański. Polki uruchomiły też blok – najmocniejszą broń z poprzedniego meczu. Właśnie punktowy blok zamknął premierową partię (25:17).

W drugiej odsłonie, po wyrównanym początku, biało-czerwone przejęły inicjatywę w środkowej części. Wygrały sześć kolejnych akcji przy zagrywkach Agnieszki Korneluk (15:9). Co prawda zanotowały później słabszy fragment i rywalki zmniejszyły straty. Po punktowej zagrywce Lee Seon-Woo różnica stopniała do dwóch oczek (17:15). Polki szybko odbudowały przewagę i spokojnie zmierzały po wygraną. Przypieczętował ją atak Zuzanny Góreckiej po bloku rywalek (25:18).

Set numer trzy to znów wyrównany początek i fragment dobrej gry Koreanek, które niespodziewanie uzyskały przewagę (10:12). Polki odpowiedziały serią sześciu wygranych akcji (16:12). To był kluczowy moment seta, bo rywalki nie były już w stanie wiele zdziałać. Asa serwisowego dołożyła Górecka (20:14), piłkę meczową wywalczyła Monika Fedusio, która zamknęła to spotkanie skutecznym atakiem (25:16).

Skrót meczu Polska - Korea Południowa:

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (15), Olivia Różański (12), Zuzanna Górecka (11) – Polska; Lee Ju-Ah (13) – Korea Południowa. Polki miały zdecydowaną przewagę w ataku, bloku (9–2), gorzej od rywalek punktowały zagrywką (2–4).

Polskie siatkarki we wcześniejszych meczach pokonały Chorwację 3:1 i Tajlandię 3:0. Zapewniły sobie awans do drugiej rundy grupowej, która zostanie rozegrana w Łodzi. Zanim to jednak nastąpi, rozegrają jeszcze dwa ważne mecze tej części turnieju – w czwartek zagrają z Dominikaną, a w sobotę z Turcją.

Polska – Korea Południowa 3:0 (25:17, 25:18, 25:16)

Polska: Joanna Wołosz, Magdalena Stysiak, Kamila Witkowska, Agnieszka Korneluk, Zuzanna Górecka, Olivia Różański – Maria Stenzel (libero) oraz Weronika Szlagowska, Katarzyna Wenerska, Monika Gałkowska, Monika Fedusio. Trener: Stefano Lavarini.
Korea Południowa: Hwang Min-kyoung, Sooji Han, Yeum Hye-seun, Lee Ju-Ah, Park Jeong-ah, Lee Seon-Woo – Yeon-Gyeon Kim (libero) oraz Seo Yeun-Yoo, Seungju Pyo, Ha-Kyung Kim. Trener: Cesar Hernandez Gonzalez.