Ciekawe starcie ZAKSY z beniaminkiem! Niesamowity pierwszy set

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zajmuje czwarte miejsce w tabeli PlusLigi po 24. kolejkach spotkań.

W meczu 24. kolejki PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Barkom-Każany Lwów 3:0. Goście postawili się mistrzom Polski, tocząc wyrównaną walkę w dwóch pierwszych setach. Największych emocji dostarczyła pierwsza partia, zakończona wynikiem 30:28.

Premierowa odsłona miała niecodzienny przebieg. Początek to liczne błędy popełniane przez ZAKSĘ i dominacja drużyny ze Lwowa (4:7, 5:10, 6:13). ZAKSA ruszyła do odrabiania strat i ważną rolę w osiągnięciu celu odegrała zagrywka. To był prawdziwy wysyp asów serwisowych – David Smith (8:13, 9:13), Bartłomiej Kluth (11:14), Bartosz Bednorz (13:15), Dmytro Paszycki (15:18, 17:18)... Końcówka miała wyrównany przebieg i zakończyła się długą grą na przewagi. Górą byli w niej kędzierzynianie, a w ostatniej akcji Smith zaatakował blok-aut (30:28). Przy porównywalnej skuteczności w ataku, pozostałe statystyki tej partii były zaskakujące – zagrywka 8–2, błędy 1–8, bloki 1–4...

Set numer dwa toczył się przy przewadze kędzierzynian (10:7, 12:9). Siatkarze ze Lwowa mozolnie odrabiali straty, a zagrywka była tym razem ich atutem. Po ataku Juliusa Firkala wyrównali stan seta (19:19), a później uzyskali nawet na moment przewagę (20:21). W końcówce w roli głównej wystąpił Paszycki, który zdobył cztery z pięciu ostatnich punktów dla ZAKSY – jeden z nich blokiem, a trzy skutecznymi atakami ze środka (25:21).

Gospodarze udanie rozpoczęli trzecią partię (5:2, 8:4). Siatkarze ze Lwowa ryzykowali w polu zagrywki i złapali kontakt (10:9). ZAKSA znów odskoczyła (15:11) i przejęła inicjatywę w dalszej części seta (19:13). Gospodarze grali skutecznie, rozkręcił się Aleksander Śliwka i w końcówce ekipa ze Lwowa nie miała już szans na odrobienie strat. Siatkarze ZAKSY zakończyli rywalizację dwoma punktowymi blokami (25:16).

Skrót meczu ZAKSA – Barkom-Każany:

Najwięcej punktów: Dmytro Paszycki (17), Aleksander Śliwka (17), Bartłomiej Kluth (14), David Smith (12) – ZAKSA; Julius Firkal (10) – Barkom-Każany. MVP: Dmytro Paszycki (12/13 = 92% skuteczności w ataku + 3 asy + 2 bloki).

ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Bartłomiej Kluth, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Adrian Staszewski, Wojciech Żaliński, Twan Wiltenburg. Trener: Tuomas Sammelvuo.
Barkom: Artem Smolar, Murat Yenipazar, Julius Firkal, Władysław Szczurow, Wasyl Tupczi, Jonas Kvalen – Dmytro Kanajew (libero) oraz Ołeksij Hołowen, Witalij Kuczer, Bohdan Mazenko, Oleg Szewczenko. Trener: Ugis Krastins.

Wyniki meczów 24. kolejki PlusLigi:

2023-02-09: Indykpol AZS Olsztyn – Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (14:25, 22:25, 25:22, 32:34)
2023-02-10: Cerrad Enea Czarni Radom – MKS Ślepsk Malow Suwałki 0:3 (25:27, 19:25, 16:25)
2023-02-11: Jastrzębski Węgiel – Projekt Warszawa 1:3 (18:25, 25:17, 21:25, 22:25)
2023-02-11: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Barkom Każany Lwów 3:0 (30:28, 25:21, 25:16)
2023-02-11: LUK Lublin – Trefl Gdańsk (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-12: Aluron CMC Warta Zawiercie – PSG Stal Nysa (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-12: PGE Skra Bełchatów – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-12: GKS Katowice – BBTS Bielsko-Biała (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).