Na trzech meczach się nie skończy! Niesamowite przebudzenie siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn wygrali w trzecim meczu ćwierćfinału play off.

Indykpol AZS Olsztyn wygrał z Aluron CMC Wartą Zawiercie 3:2 w trzecim spotkaniu ćwierćfinału PlusLigi. W rywalizacji do trzech zwycięstw 2—1 prowadzą zawiercianie, którzy dwa poprzednie starcia pewnie wygrali po 3:0. Mecz numer cztery zostanie rozegrany w niedzielę w Iławie.

Gospodarze przystąpili do tego spotkania mocno osłabieni – nie zagrali Mateusz Poręba (uraz mięśnia brzucha) oraz Grzegorz Pająk (grypa). Lepiej to spotkanie rozpoczęli zawiercianie (4:7), ale gra szybko się wyrównała. W środkowej części seta znów odskoczyli goście (15:18, 17:21). Olsztynianie jeszcze postraszyli rywali zagrywką Moritza Karlitzka (19:21), ale w końcówce popełniali sporo błędów. Jeden z nich zamknął tę partię (22:25). Siatkarze Aluronu nie zdobyli punktów zagrywką i blokiem, a mimo tego dość pewnie wygrali.

W drugiej odsłonie obie ekipy długo toczyły wyrównaną walkę. Kluczowa dla losów tej części meczu okazała się punktowa seria gospodarzy od stanu 16:15 do 23:15, zwieńczona blokami w trzech ostatnich akcjach. Blok był w tym secie mocną bronią olsztynian (7–1), byli oni również skuteczniejsi w ataku. Złapali właściwy rytm gry i pewnie pokonali rywali. Dwa brakujące punkty dołożył skutecznymi atakami Karol Butryn (25:16).

Rewelacyjną dyspozycję z końcówki drugiej partii olsztynianie zaprezentowali również w kolejnym secie. W środkowej części uzyskali solidną zaliczkę (14:8), a później kontrolowali sytuację (17:10, 20:11). nadal ich mocną bronią był blok, a w ataku świetnie prezentował się Butryn. Bardzo jednostronnego seta zamknął asem serwisowym Karlitzek (25:15).

Siatkarze Indykpolu AZS nie zdołali utrzymać wysokiej jakości gry w kolejnej odsłonie. Zaczęli popełniać błędy, co bezlitośnie wykorzystali rywale. Dobrze w polu zagrywki zaprezentował się Dawid Dulski i goście zaczęli budować przewagę (7:11), którą jeszcze powiększyli w kolejnych akcjach (12:18). Olsztynianie jeszcze się poderwali, dwoma asami popisał się Karlitzek (15:18), ale końcówka należała do Jurajskich Rycerzy. Wynik na 18:25 ustalił atakiem po bloku Uros Kovacević.

Spotkanie rozstrzygnął więc tie-break. Udanie rozpoczęli go gospodarze, którzy po dwóch asach Karlitzka prowadzili 7:3. Przyjezdni złapali kontakt (9:8), ale skuteczne ataki Butryna i Karlitzka pozwoliły odbudować przewagę (12:9). Jurajscy Rycerze odrobili straty w jednym ustawieniu i losy decydującej partii ważyły się do samego końca. Spotkanie zakończyła kapitalna akcja i skuteczny atak Butryna (15:13).

Skrót meczu Indykpol AZS - Aluron:

Najwięcej punktów: Karol Butryn (27), Moritz Karlitzek (24), Robbert Andringa (12) – Indykpol AZS Olsztyn; Uros Kovacević (24) – Aluron CMC Warta. Dominacja gospodarzy w bloku (15–3). MVP: Karol Jankiewicz.

Indykpol AZS Olsztyn – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:2 (22:25, 25:16, 25:15, 18:25, 15:13)

Indykpol AZS: Robbert Andringa, Taylor Averill, Karol Butryn, Moritz Karlitzek, Szymon Jakubiszak, Karol Jankiewicz – Kuba Hawryluk (libero) oraz Bartłomiej Lipiński, Dawid Siwczyk, Jakub Ciunajtis (libero), Jan Król. Trener: Javier Weber.
Aluron CMC Warta: Miłosz Zniszczoł, Miguel Tavares Rodrigues, Bartosz Kwolek, Krzysztof Rejno, Dawid Konarski, Uros Kovacevic – Santago Danani (libero) oraz Dawid Dulski, Marcin Waliński, Tomasz Kalembka, Patryk Łaba. Trener: Michał Winiarski.

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 2—1 dla Aluron CMC Warty.

2023-04-06: Aluron CMC Warta Zawiercie – Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (25:13, 25:20, 25:21)
2023-04-15: Indykpol AZS Olsztyn – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:2(22:25, 25:16, 25:15, 18:25, 15:13)
2023-04-16: Indykpol AZS Olsztyn – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport).
2023-04-19: Aluron CMC Warta Zawiercie – Indykpol AZS Olsztyn /ewentualnie.