24:22 w tie-breaku! Kolejne emocjonujące starcie polskich siatkarzy z Niemcami

Polacy Grzegorz Łomacz, Karol Kłos i Artur Szalpuk oraz Denys Kaliberda z Niemiec podczas drugiego towarzyskiego meczu siatkarzy w Sosnowcu.

Polscy siatkarze wygrali z Niemcami 3:2 (24:22 w tie-breaku!) w spotkaniu towarzyskim rozegranym w Sosnowcu. W czwartek obie ekipy zagrały w Katowicach i podopieczni Nikoli Grbicia przegrali 2:3. Ekipa trenera Michała Winiarskiego okazała się mocnym sparingpartnerem na otwarcie sezonu. Spotkania były dla obu ekip elementem przygotowań do Ligi Narodów.

Początek spotkania toczył się przy przewadze Polaków (9:5), ale rywale błyskawicznie odrobili straty i po asie serwisowym Tobiasa Kricka było 9:9. Od tego momentu wynik oscylował wokół remisu i żadna ze stron nie była w stanie zbudować trwałej przewagi. Gospodarze pierwsi mieli piłkę setową po ataku Artura Szalpuka (24:23), ale kiwka Denisa Kaliberdy rozpoczęła grę na przewagi. W decydującej akcji Karol Butryn wygrał przepychankę na siatce (26:24).

Drugą odsłonę efektownie rozpoczęli Niemcy (1:5). Gospodarze szybko wyrównali, a później, dzięki dobrej zagrywce, uzyskali przewagę. Asami popisali się Szalpuk (11:9) i Butryn (14:12). W dalszej części seta przewaga przechodziła z rąk do rąk i znów losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Tym razem wygrali ją siatkarze z Niemiec. Ich mocną bronią był blok i właśnie tym elementem wywalczyli ostatni punkt (23:25).

W trzeciej partii obie drużyny nadal ryzykowały w polu serwisowym. Znów oglądaliśmy wyrównaną rywalizację, tym razem jednak tylko do stanu 15:15. Później inicjatywę przejęli siatkarze z Niemiec. Wykorzystali kłopoty Polaków z przyjęciem i odskoczyli na cztery oczka (16:20). W końcówce utrzymali przewagę, a wynik na 22:25 ustaliła przestrzelona zagrywka gospodarzy.

Set numer cztery do dobre otwarcie reprezentacji Niemiec, ale Polacy szybko zniwelowali różnicę. Kluczowa dla losów tej odsłony okazała się punktowa seria gospodarzy od stanu 16:16 do 23:16, zwieńczona asem serwisowym Szalpuka. Kamil Semeniuk zamknął seta atakiem blok-aut (25:18).

Drugi mecz Polski z Niemcami, podobnie jak pierwszy, zakończył się więc tie-breakiem. Początek decydującej partii z minimalną zaliczką Polaków (5:3). Goście wyrównali, ale skuteczne ataki Semeniuka i Szalpuka pozwoliły odskoczyć (11:8). Tej przewagi nie udało się utrzymać (12:12) i o losach seta decydowała końcówka. Anton Brehme skończył dwie akcje i Niemcy mieli piłkę meczową (13:14), seta zwieńczyła jednak długa i zacięta gra na przewagi. W decydujących akcjach najpierw Polacy zatrzymali atak przeciwników blokiem, a później autowy atak gości zakończył długą wymianę i cały mecz (24:22).

Skrót meczu Polska - Niemcy:

W pierwszych meczach sezonu selekcjoner reprezentacji Polski nie może skorzystać z usług wszystkich zawodników. W kadrze brakuje siatkarzy dwóch najlepszych drużyn zakończonych niedawno rozgrywek klubowych – Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębskiego Węgla, a także m.in. Bartosza Kurka, Wilfredo Leona, Bartosza Kwolka i Pawła Zatorskiego.

Nikola Grbić ogłosił już kadrę na pierwszy turniej Ligi Narodów. Polacy rozpoczną rywalizację 7 czerwca na turnieju w Nagoi. Zmierzą się tam kolejno z Francją, Iranem, Bułgarią i Serbią. Wcześniej rozegrają dwa towarzyskie spotkania z Japonią (1–2 czerwca).

Polska – Niemcy 3:2 (26:24, 23:25, 22:25, 25:18, 24:22)

Polska: Grzegorz Łomacz, Karol Butryn, Mikołaj Sawicki, Artur Szalpuk, Mateusz Bieniek, Karol Kłos – Kuba Hawryluk (libero) oraz Dawid Dulski, Jan Firlej, Kamil Semeniuk, Kamil Szymura (libero), Mateusz Poręba, Karol Urbanowicz. Trener: Nikola Grbić.
Niemcy: Johannes Tillie, Ruben Schott, Denis Kaliberda, Tobias Krick, Lukas Maase, Yann Bohme – Mortiz Reichert (libero) oraz  Leonard Graven (libero), Linus Weber, Lukas Kampa, Erik Rohrs, Tobias Brand, Anton Brehme. Trener: Michał Winiarski.