Efektowne zwycięstwo polskich siatkarek! Triumfatorki Ligi Narodów pokonane

Polskie siatkarki wygrały towarzyski mecz z Turcją.

Polska pokonała Turcję 3:1 w towarzyskim meczu reprezentacji siatkarek rozegranym w Krośnie. Polki wygrały trzy sety, a Turczynki były górą w dodatkowej partii. Obie drużyny rozegrają jeszcze dwa spotkania w ramach przygotowań do mistrzostw Europy. Odbędą się one w dniach 4–5 sierpnia w Mielcu.

Polki udanie rozpoczęły to starcie – Olivia Różański popisała się dwoma asami serwisowymi i było 4:1. Turczynki błyskawicznie odrobiły straty (6:6) i gra się wyrównała. W środkowej części seta skuteczne w ataku Polki odbudowały przewagę (17:14). Po skutecznym ataku Magdaleny Stysiak odskoczyły na cztery oczka (21:17) i utrzymały punktową różnicę w końcówce. Punktowy blok ustalił wynik pierwszej partii na 25:20.

Początek drugiej odsłony toczył się po myśli gospodyń, które po dwóch asach Martyny Łukasik prowadziły 9:4. Turczynki odpowiedziały serią wygranych akcji i odrobiły straty (9:9), a po asie Ebrar Karakurt odskoczyły na trzy oczka (10:13). Polki wyrównały stan seta, a jego losy rozstrzygnęły się w samej końcówce. Atak Agnieszki Korneluk i blok dały polskim siatkarkom dwa oczka zaliczki i piłkę setową. Melissa Vargas jeszcze odpowiedziała skutecznym atakiem, ale Stysiak wyjaśniła sytuację uderzeniem po prostej (25:23).

W trzeciej partii Polki nie zwalniały tempa. Po efektownym początku (6:2), w środkowej części seta powiększały przewagę (15:9). Na boisku pojawiła się Malwina Smarzek, wracająca do reprezentacji po przerwie. Swój pierwszy punkt zdobyła skutecznym atakiem na 19:12. Jakość gry tureckiej ekipy wyraźnie spadła, Polki spokojnie zmierzały po wygraną, którą przypieczętował serwis rywalek w siatkę (25:16).

Polki wygrały spotkanie, ale trenerzy obu zespołów umówili się na co najmniej cztery sety. Rozegrano więc dodatkową partię, która również toczyła się przy przewadze reprezentacji Polski (7:4, 11:7). Turczynki zerwały się jednak do walki i wygrały pięć akcji z rzędu od stanu 13:8 do 13:13. Później, po asie Karakurt odskoczyły na trzy oczka (16:19) i utrzymały przewagę w końcówce seta. Punktowy blok reprezentacji Turcji zakończył dodatkowego seta (20:25).

Skrót meczu Polska - Turcja:

Najwięcej punktów: Martyna Łukasik (16), Monika Fedusio (11), Agnieszka Korneluk (10) – Polska; Melissa Vargas (16), Ebrar Karakurt (13) – Turcja. Polki lepiej punktowały zagrywką (9–6) oraz blokiem (12–8). MVP: Joanna Wołosz.

Polska – Turcja 3:1 (25:20, 25:23, 25:16, 20:25)

Polska: Joanna Wołosz, Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Olivia Różański, Joanna Pacak – Maria Stenzel (libero) oraz Aleksandra Szczygłowska, Katarzyna Wenerska, Monika Gałkowska, Aleksandra Gryka, Monika Fedusio, Kamila Witkowska, Malwina Smarzek. Trener: Stefano Lavarini.
Turcja: Melissa Vargas, Derya Cebecioglu, Elif Sahin, Eda Erdem Dündar, Zehra Gunes, Ebrar Karakurt – Gizem Orge (libero) oraz Cansu Özbay, Ilkin Aydin, Asli Kalac, Saliha Sahin. Trener: Daniele Santarelli.

Polska – Turcja: daty, godziny meczów, transmisje:

2023-08-02: Polska – Turcja 3:1 (25:20, 25:23, 25:16, 20:25)
2023-08-04: Polska – Turcja (piątek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-08-05: Polska – Turcja (sobota, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport).