Jeden set emocji, trzy dominacji! Jurajscy Rycerze wygrali i wyprzedzili Trefl w tabeli

Siatkarze z Zawiercia odnieśli siedem zwycięstw w dziewięciu meczach obecnego sezonu.

W meczu 9. kolejki PlusLigi siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie wygrali z Treflem Gdańsk 3:1. Przed meczem gdańszczanie mieli nad rywalami punkt przewagi w tabeli. Wygrana pozwoliła ekipie Michała Winiarskiego wyprzedzić nie tylko Trefl, ale i Asseco Resovię i wskoczyć na trzecie miejsce.

Po udanym otwarciu zawiercian (4:1), siatkarze Trefla szybko wyrównali (5:5) i przez pewien czas wynik krążył wokół remisu. W środkowej części seta przewagę zaczęli budować skuteczniejsi w ataku gospodarze (16:14, 19:15). Utrzymali ją w końcówce, gdy asa na wagę piłki setowej posłał Karol Butryn (24:20), a zepsuty serwis gdańszczan dał im ostatni punkt (25:21).

Druga odsłona toczyła się przy przewadze Jurajskich Rycerzy (5:2, 16:13). Gdańszczanie złapali kontakt, ale gospodarze znów odskoczyli i po asie serwisowym Bartosza Kwolka mieli piłkę setową (24:21). Goście nie rezygnowali i odrobili straty – punktową zagrywką popisał się Karol Urbanowicz (24:24). Rywalizacja na przewagi przyniosła sporo emocji, ale również nerwową sytuację po jednej z decyzji arbitra (26:26). Wygrali ją ostatecznie siatkarze Trefla, a wynik na 29:31 ustalił skutecznym atakiem Kewin Sasak.

Po emocjonującym drugim secie, trzeci nie miał wielkiej historii. Zawiercianie od początku zaczęli budować przewagę (7:4), którą powiększyli w dalszej części tej partii (12:7, 17:12). Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku i lepiej prezentowali się w polu serwisowym. W końcówce wygrali cztery akcje z rzędu przy zagrywkach Kwolka (23:15). W ostatniej akcji seta skutecznie zaatakował Butryn (25:17).

Już na początku czwartej partii poszła seria zawiercian od stanu 1:2 do 6:2, przy zagrywkach Butryna. To nakręciło gospodarzy, którzy w środkowej części seta powiększyli przewagę (12:5, 16:7 – po dwóch asach Mateusza Bieńka). W końcówce Jurajscy Rycerze kontrolowali sytuację, nadal punktując z pola serwisowego (21:12 – Miguel Tavares, 23:14 – Kwolek). Trevor Clevenot zamknął seta i całe spotkanie efektowną kiwką (25:15).

Najwięcej punktów: Trevor Clevenot (18), Bartosz Kwolek (16), Mateusz Bieniek (16), Karol Butryn (16) – Aluron CMC Warta; Kewin Sasak (22), Mikołaj Sawicki (14), Jan Martinez (13) – Trefl. Dominacja gospodarzy w polu zagrywki (14–3). MVP: Trevor Clevenot (17/25 = 65% skuteczności w ataku + 1 as).

Aluron CMC Warta Zawiercie – Trefl Gdańsk 3:1 (25:21, 29:31, 25:17, 25:15)

Warta: Bartosz Kwolek, Mateusz Bieniek, Karol Butryn, Trevor Clevenot, Miłosz Zniszczoł, Miguel Tavares Rodrigues – Luke Perry (libero) oraz Michał Szalacha. Trener: Michał Winiarski.
Trefl: Jan Franchi Martinez, Karol Urbanowicz, Kewin Sasak, Mikołaj Sawicki, Patryk Niemiec, Kamil Droszyński – Voitto Koykka (libero) oraz Aliaksei Nasevich, Lukas Kampa, Piotr Orczyk. Trener: Igor Juricić.

Wyniki meczów 9. kolejki PlusLigi:

2023-11-30: Barkom Każany Lwów – PSG Stal Nysa 1:3 (23:25, 17:25, 25:22, 22:25)
2023-12-01: Enea Czarni Radom – Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (16:25, 25:27, 17:25)
2023-12-01: GKS Katowice – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:2 (33:31, 18:25, 19:25, 28:26, 15:11)
2023-12-02: Asseco Resovia Rzeszów – PGE GiEK Skra Bełchatów 3:0 (25:20, 25:23, 25:21)
2023-12-02: Projekt Warszawa – Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (25:15, 25:22, 25:13)
2023-12-02: Bogdanka LUK Lublin – Jastrzębski Węgiel 0:3 (14:25, 21:25, 11:25)
2023-12-03: Aluron CMC Warta Zawiercie – Trefl Gdańsk 3:1 (25:21, 29:31, 25:17, 25:15)
2023-12-03: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – KGHM Cuprum Lubin (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).