Wiadomo, o które miejsce zagra ZAKSA! To będzie siatkarski klasyk

Skra Bełchatów i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zagrają o 9. miejsce w PlusLidze.

W spotkaniu 30. kolejki PlusLigi PGE GiEK Skra Bełchatów pokonała Barkom-Każany Lwów 3:0. Mecz nie miał wielkiej temperatury, bo obie ekipy nie miały już szans na grę w play-off. Taki wynik oznacza siatkarski klasyk w starciu o 9. miejsce – PGE GiEK Skra Bełchatów zmierzy się z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

W pierwszym secie przewagę uzyskali bełchatowianie (10:7, 16:12). Byli skuteczniejsi w ataku i długo utrzymywali kilka punktów zaliczki (12:9, 17:12). Wydawało się, że pewnie zmierzają po wygraną, ale w końcówce drużyna ze Lwowa włączyła się do gry. Złapała kontakt (23:22), a gdy Witalij Kuczer zaskoczył rywali zagrywką, doprowadzili do rywalizacji na przewagi. Wygrała ją PGE GiEK Skra, a w ostatniej akcji Dawid Konarski obił blok rywali (27:25).

Bełchatowianie narzucili rywalom swoją grę od początku drugiej odsłony i po asie Bartłomieja Lipińskiego prowadzili 8:3. Scenariusz tego seta był podobny do poprzedniego: wyraźna przewaga Skry, później trener Andrea Gardini dokonał kilku zmian, rywale zerwali się do walki i złapali kontakt w końcówce (23:22). I tym razem kluczowe akcje padły łupem gospodarzy, a Iliya Petkov zamknął seta atakiem ze środka (25:23).

W trzecim secie siatkarze Skry uzyskali wyraźną przewagę już w pierwszych akcjach, gdy asa posłał Iliya Petkov, prowadzili 4:0. Później powiększali punktową różnicę, spokojnie zmierzając po wygraną (10:4, 18:10). Barkom nieco zmniejszył punktowy dystans (21:17), ale cztery kolejne akcje wygrali gospodarze. Jakub Rybicki asem serwisowym wywalczył piłkę meczową, a punktowy blok Skry zakończył to spotkanie (25:17).

Skrót meczu Skra - Barkom-Każany:

Najwięcej punktów: Adrian Aciobanitei (9) – PGE GiEK Skra; Luciano Palonsky (10), Vasyl Tupchii (9) – Barkom-Każany. MVP: Benjamin Diez.

Jak wygląda sytuacja w tabeli PlusLigi po tym meczu? Barkom-Każany w przypadku zwycięstwa zagrałby ze Skrą o dziewiąte miejsce w końcowej klasyfikacji. Wygrana bełchatowian oznacza, że w spotkaniu o tę lokatę zagrają PGE GiEK Skra Bełchatów i Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

PGE GiEK Skra Bełchatów – Barkom-Każany Lwów 3:0 (27:25, 25:23, 25:17)

Skra: Grzegorz Łomacz, Adrian Aciobanitei, Bartłomiej Lemański, Dawid Konarski, Bartłomiej Lipiński, Mateusz Poręba – Benjamin Diez (libero) oraz Wiktor Nowak, Przemysław Kupka, Pierre Derouillon, Iliya Petkov, Kajetan Marek (libero), Jakub Rybicki, Mateusz Nowak. Trener: Andrea Gardini.
Barkom: Deniss Petrovs, Luciano Palonsky, Vladyslav Shchurov, Vasyl Tupchii, Ilia Kovalov, Mousse Gueye – Yaroslav Pampushko (libero) oraz Vitalii Kucher, Kristers Dardzans, Oleksii Holoven, Bohdan Mazenko. Trener: Ugis Krastins.

Wyniki meczów 30. kolejki PlusLigi:

2024-04-06: Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1 (25:21, 20:25, 25:13, 25:19)
2024-04-06: Indykpol AZS Olsztyn – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (25:22, 25:18, 23:25, 25:22)
2024-04-06: PSG Stal Nysa – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 (25:18, 22:25, 25:22, 25:15)
2024-04-07: Asseco Resovia Rzeszów – Trefl Gdańsk 3:1 (26:24, 21:25, 25:20, 25:15)
2024-04-07: PGE GiEK Skra Bełchatów – Barkom-Każany Lwów 3:0 (27:25, 25:23, 25:17)
2024-04-07: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – Projekt Warszawa (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-04-08: GKS Katowice – Bogdanka LUK Lublin (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2024-04-08: Enea Czarni Radom – KGHM Cuprum Lubin (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).