Dominacja w finale! Siatkarki Chemika Police wywalczyły mistrzostwo Polski

Grupa Azoty Chemik Police wygrała z PGE Rysicami Rzeszów 3:1 w trzecim meczu finału Tauron Ligi. W rywalizacji do trzech zwycięstw siatkarki Chemika wygrały 3—0 i po raz jedenasty w historii wywalczyły mistrzostwo Polski.

Pierwsze akcje meczu wygrały rzeszowianki (0:4), które przejęły inicjatywę w premierowej odsłonie. Były skuteczniejsze w ataku i długo utrzymywały kilkupunktową przewagę. W środkowej części seta gospodynie złapały kontakt (15:16), w końcówce PGE Rysice znów odskoczyły (17:21) i utrzymały przewagę w kluczowych akcjach. Skuteczny atak Ann Kalandadze ustalił wynik tej części meczu na 20:25.

W drugiej odsłonie wyrównaną walkę oglądaliśmy jedynie w pierwszych akcjach (5:5). Później przewagę zaczęły budować siatkarki Chemika (9:6, 16:12), które poprawiły skuteczność w ataku i popełniały mniej błędów od rywalek. W końcówce kontrolowały sytuację i pewnie wygrały 25:18.

Set numer trzy to mocne otwarcie policzanek przy zagrywkach Agnieszki Korneluk (5:1). PGE Rysice odwróciły wynik po serii świetnych zagrywek Kalandadze (5:6). Wyrównana gra nie trwała jednak długo, bo w środkowej części seta siatkarki Chemika znów zaczęły nadawać ton wydarzeniom na boisku. Grały skutecznie w ataku, rozkręcały się z akcji na akcję i pewnie zmierzały po wygraną, którą przypieczętowały punktowym blokiem (25:16). Właśnie blok był mocną bronią gospodyń w tej partii (7–1).

Czwarta odsłona przyniosła wyrównaną rywalizację obu ekip (10:10). Gospodynie uzyskały minimalną przewagę (14:12), ale później oglądaliśmy fragment dobrej gry siatkarek z Rzeszowa, które odwróciły wynik (15:18). Policzanki wyrównały, gdy skutecznie zaatakowała Saliha Sahin (18:18). Później znów dwie skuteczne akcje Kalandadze (18:20) i szybka odpowiedź policzanek (21:20). Losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Po ataku Martyny Łukasik, siatkarki Chemika miały piłkę meczową (24:22). Rywalki jeszcze obroniły się w kolejnej akcji, ale Łukasik atakiem z przechodzącej piłki zakończyła mecz (25:23) i rywalizację o mistrzostwo Polski siatkarek 2024.

Skrót meczu Chemik - Rysice:

Najwięcej punktów: Elizabet Inneh-Varga (23), Saliha Sahin (12), Martyna Łukasik (12), Agnieszka Korneluk (11) – Chemik; Amanda Coneo (23), Ann Kalandadze (18), Gabriela Orvosova (14) – Rysice. MVP: Elizabet Inneh-Varga (23/47 = 49% skuteczności w ataku).

Siatkarki Grupy Azoty Chemika Police po raz jedenasty w historii zdobyły tytuł mistrzyń Polski. Wcześniej triumfowały w latach 1994, 1995, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2020, 2021 i 2022. Drużyna z Rzeszowa po raz piąty z rzędu wywalczyła srebrny medal.

Grupa Azoty Chemik Police – PGE Rysice Rzeszów 3:1 (20:25, 25:18, 25:16, 25:23)

Chemik: Elizabet Inneh-Varga, Natalia Mędrzyk, Iga Wasilewska, Marlena Kowalewska, Monika Fedusio, Agnieszka Korneluk – Martyna Grajber-Nowakowska (libero) oraz Martyna Łukasik, Saliha Sahin, Monika Jagła (libero), Dominika Pierzchała, Bruna Honório. Trener: Marco Fenoglio.
Rysice: Magdalena Jurczyk, Katarzyna Wenerska, Ann Kalandadze, Weronika Centka, Gabriela Orvosova, Amanda Coneo – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Gabriela Makarowska-Kulej, Wiktoria Kowalska. Trener: Stephane Antiga.

Chemik – Rysice 3—0

2024-04-12: Grupa Azoty Chemik Police – PGE Rysice Rzeszów 3:0 (25:20, 25:21, 25:21)
2024-04-16: PGE Rysice Rzeszów – Grupa Azoty Chemik Police 0:3 (23:25, 19:25, 22:25)
2024-04-19: Grupa Azoty Chemik Police – PGE Rysice Rzeszów 3:1 (20:25, 25:18, 25:16, 25:23)