Srogi rewanż Brazylii za finał MŚ! Porażka polskich siatkarzy w Katowicach

Polscy siatkarze przegrali 1:3 z Brazylią w ostatnim meczu turnieju Ligi Narodów w Katowicach. Podopieczni trenera Vitala Heynena ponieśli pierwszą porażkę od czasu wywalczenia mistrzostwa świata. Zmagania w katowickim Spodku zakończyli jednak z dwoma zwycięstwami na koncie.

Na zakończenie turnieju w katowickim Spodku zmierzyły się dwie drużyny, które królowały na najważniejszych imprezach w ostatnich latach. Siatkarze Canarinhos sięgnęli po złoto igrzysk olimpijskich w Rio w 2016 roku. Biało-czerwoni triumfowali w mistrzostwach świata 2014 i 2018, w obu przypadkach ogrywając w finałowych bojach reprezentację Brazylii. Ten drugi finał mamy jeszcze świeżo w pamięci. 30 września 2018 roku Polacy wygrali w Turynie 3:0.

Porównując kadry obu ekip z tamtego starcia, Vital Heynen zabrał do Katowic dwunastu z czternastu mistrzów świata. Zabrakło dwóch atakujących: Bartosza Kurka, który leczy kontuzję oraz Damiana Schulza. W ekipie Canarinhos było ośmiu zawodników w drużyny na MŚ 2018. Zabrakło m.in. rozgrywającego i kapitana Bruno Rezende. Pojawił się za to słynny Joandry Leal, który w sobotę, w starciu z Australijczykami, zadebiutował w oficjalnym meczu reprezentacji Brazylii. W Katowicach ekipę Canarinhos poprowadził trener Marcelo Fronckowiak, który zastąpił Renana Dal Zotto. Selekcjoner został zawieszony przez FIVB na pięć spotkań za niesportowe zachowanie podczas meczu z Rosją na mistrzostwach świata.

Nie jesteśmy jeszcze w takiej formie, w jakiej rok temu zostaliśmy mistrzami świata. Jeśli w trakcie tego pierwszego weekendu zagramy dobrze, będę naprawdę zaskoczony – mówił przed turniejem w Katowicach trener Heynen. Polacy nie zagrali źle, wygrali dwa spotkania. Konfrontacja z reprezentacją Brazylii pokazała jednak, że daleko jeszcze biało-czerwonym do szczytu formy.

W premierowej partii, po wyrównanym początku, przewagę uzyskali siatkarze Canarinhos, którzy odskoczyli po pierwszej przerwie (8:12). Wówczas jednak nastąpiło przebudzenie biało-czerwonych. Kluczową rolę odegrało lewe skrzydło i skuteczna gra Bartosza Kwolka i Artura Szalpuka (obaj wywalczyli w całym secie po siedem punktów). Gospodarze szybko odrobili straty (13:13), kontynuując punktową serię do drugiej przerwy (16:13). Po niej Polacy utrzymywali przewagę. Kwolek wywalczył piłkę setową (24:21), a przestrzelona zagrywka Fernando Krelinga zakończyła tę część meczu (25:22).

Druga odsłona nie miała wielkiej historii i od początku toczyła się pod dyktando siatkarzy Canarinhos, którzy już na pierwszej przerwie technicznej mieli sześć oczek zaliczki (2:8). W dalszej części seta, dzięki skutecznej grze Wallace De Souzy i Joandry Leala utrzymywali przewagę (8:16). Trener Vital Heynen rotował składem, ale nie przyniosło to efektów. Dawid Konarski był kontuzjowany, więc słabiej dysponowanego Bartłomieja Bołądzia musiał zastąpić Aleksander Śliwka. W końcówce Brazylijczycy kontrolowali sytuację, a wynik na 15:25 ustalił Wallace De Souza.

Set numer trzy był bardziej wyrównany od poprzedniego. Na pierwszej przerwie technicznej punkt zaliczki mieli siatkarze Canarinhos (7:8), potem Polacy utrzymywali punktowy kontakt z rywalami (15:16). W końcówce goście zaczęli powiększać przewagę (16:20). Ricardo Lucarelli wywalczył piłkę setową (24:20), a błąd rozegrania Grzegorza Łomacza do Aleksandra Śliwki przyniósł rywalom decydujący punkt (21:25).

W czwartej odsłonie Brazylijczycy poszli za ciosem. Mieli przewagę już na pierwszej przerwie (8:6), a w środkowej części seta jeszcze powiększyli przewagę. Serię wygranych piłek zwieńczył as serwisowy Leala – 125 km/h (9:15). Polacy jeszcze próbowali odrobić straty, ale w końcówce siatkarze Canarinhos kontrolowali sytuację. Dwa skuteczne ataki Lucasa Saatkampa dały im ostatnie punkty w tym spotkaniu (17:25).

Najwięcej punktów: Artur Szalpuk (15), Bartosz Kwolek (13) – Polska; Ricardo Lucarelli (17), Joandry Leal (15), Wallace De Souza (14), Lucas Saatkamp (12) – Brazylia. Siatkarze Canarinhos lepiej punktowali w ataku (51–39), bloku (13–6) oraz zagrywką (5–4).

Obie drużyny odniosły we wcześniejszych meczach po dwa zwycięstwa. Brazylijczycy na początek ograli w trzech setach reprezentację USA, a w drugiej kolejce mieli chwile słabości i ciężką przeprawę z Australią (3:2). Polacy ograli drużynę z Antypodów 3:1, a potem po zaciętym boju pokonali 3:2 Amerykanów.

Po zawodach w katowickim Spodku kadra Heynena rozpocznie podróż po świecie. W kolejny weekend (7–9 czerwca) zagrają w Ningbo w Chinach, gdzie zmierzą się z Francją, Bułgarią i reprezentacją gospodarzy.

Polska – Brazylia 1:3 (25:22, 15:25, 21:25, 17:25)

Polska: Grzegorz Łomacz, Piotr Nowakowski, Jakub Kochanowski, Bartłomiej Bołądź, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk – Paweł Zatorski (libero) oraz Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Michał Kubiak, Fabian Drzyzga, Tomasz Fornal. Trener: Vital Heynen.
Brazylia: Isac Santos, Fernando Kreling, Wallace De Souza, Joandry Leal, Lucas Saatkamp, Ricardo Lucarelli – Thales Hoss (libero) oraz Alan Souza, Thiago Pontes Veloso, Maique Nascimento (libero), Flavio Gualberto. Trener: Marcelo Fronckowiak.

Sędziowie: Vladimir Simonovic (Serbia) – Stefano Cesare (Włochy).

Wyniki turnieju Ligi Narodów siatkarzy w Katowicach (31 maja – 2 czerwca):

2019-05-31: USA – Brazylia 0:3 (22:25, 22:25, 23:25)
2019-05-31: Polska – Australia 3:1 (25:15,24:26,25:21,25:14)

2019-06-01: Brazylia – Australia 3:2 (32:34, 25:16, 25:19, 27:29, 15:13)
2019-06-01: Polska – USA 3:2 (17:25, 34:32, 26:28, 25:23, 15:9)

2019-06-02: Australia – USA 1:3 (25:19, 25:27, 16:25, 16:25)
2019-06-02: Polska – Brazylia 1:3 (25:22, 15:25, 21:25, 17:25).

Relacja zakończona

Polska – Brazylia 1:3 (25:22, 15:25, 21:25, 17:25) Lucas Saatkamp skutecznym atakiem zakończył to spotkanie...

Polska – Brazylia 1:2, 16:24 Lucas wywalczył piłkę meczową dla Brazylii.

Polska – Brazylia 1:2, 15:22 Skuteczny blok Brazylijczyków, którzy jednak dotknęli siatki w tej akcji.

Polska – Brazylia 1:2, 13:20 Groźnie wyglądający upadek Mateusza Bieńka, na szczęście środkowy szybko wrócił do gry. Punkt dla Brazylii po weryfikacji.

Polska – Brazylia 1:2, 13:19 Wallace De Souza znów skutecznie.

Polska – Brazylia 1:2, 12:16 Cztery punkty tracą Polacy na drugiej przerwie.

Polska – Brazylia 1:2, 12:15 Ricardo Lucarelli dotknął siatki.

Polska – Brazylia 1:2, 11:15 Aleksander Śliwka - as serwisowy (52 km/h). Teraz o czas poprosił trener Canarinhos.

Polska – Brazylia 1:2, 9:15 As serwisowy Leala (125 km/h). Vital Heynen wziął drugi czas.

Polska – Brazylia 1:2, 9:14 Seria punktowa ekipy Canarinhos.

Polska – Brazylia 1:2, 9:12 Blok na Mateuszu Bieńku... Brazylijczycy odskoczyli na trzy oczka. Trener Vital Heyenen poprosił o czas.

Polska – Brazylia 1:2, 8:9 Atak Leala zablokowany!

Polska – Brazylia 1:2, 6:9 Podwójny blok Brazylijczyków zatrzymał atak Jakuba Kochanowskiego.

Polska – Brazylia 1:2, 6:8 Dwa oczka różnicy na korzyść Brazylii na pierwszej przerwie.

Polska – Brazylia 1:2, 5:5 Wyrównana walka na początku seta.

Polska – Brazylia 1:2, 3:3 Potężny atak Wallace De Souzy.

Polska – Brazylia 1:2, 2:1 Rozpoczęła się czwarta odsłona. Polacy walczą o przedłużenie meczu.

Polska – Brazylia 1:2  (25:22, 15:25, 21:25) Nieczyste odbicie Grzegorza Łomacza zakończyło trzecią partię.

Polska – Brazylia 1:1, 20:24 Piłka setowa dla Brazylii.

Polska – Brazylia 1:1, 20:23 Wallace De Souza trafił w wiszący nad boiskiem telebim.

Polska – Brazylia 1:1, 18:22 Siatkarze Canarinhos utrzymują przewagę.

Polska – Brazylia 1:1, 16:20 Przestrzelony atak Michała Kubiaka. Vital Heynen poprosił o przerwę.

Polska – Brazylia 1:1, 16:18 Dotknięcie siatki po stronie brazylijskiej.

Polska – Brazylia 1:1, 15:17 Lucas Saatkamp zatrzymał pojedynczym blokiem Michała Kubiaka.

Polska – Brazylia 1:1, 15:16 Minimalna przewaga Brazylii na drugiej przerwie.

Polska – Brazylia 1:1, 15:15 Leal zatrzymany blokiem na lewym ataku.

Polska – Brazylia 1:1, 14:15 Mateusz Bieniek - as serwisowy (100 km/h). O czas poprosił trener Brazylijczyków.

Polska – Brazylia 1:1, 12:15 Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – Brazylia 1:1, 12:14 Ricardo Lucarelli potężnym atakiem przedarł się przez polski blok..

Polska – Brazylia 1:1, 10:12 Efektowny atak Lucasa Saatkampa.

Polska – Brazylia 1:1, 10:11 Autowy atak Leala.

Polska – Brazylia 1:1, 9:10 Jakub Kochanowski obił blok rywali.

Polska – Brazylia 1:1, 7:9 Leal skutecznie po przerwie.

Polska – Brazylia 1:1, 7:8 Punkt zaliczki siatkarzy Canarinhos na pierwszej przerwie technicznej.

Polska – Brazylia 1:1, 7:7 Bartosz Kwolek - najpierw skutecznie, ale w kolejnej akcji zablokowany.

Polska – Brazylia 1:1, 6:6 Długa wymiana, którą skończył atakiem po bloku Leal.

Polska – Brazylia 1:1, 6:5 Przestrzelona zagrywka Michała Kubiaka.

Polska – Brazylia 1:1, 4:3 Skutecznie Aleksander Śliwka, który pojawił się na ataku.

Polska – Brazylia 1:1, 1:1 Obie ekipy rozpoczęły trzecią odsłonę.

Polska – Brazylia 1:1 (25:22, 15:25) Wallace De Souza skończył tę jednostronną partię.

Polska – Brazylia 1:0, 15:24 Skuteczny atak Bartosza Kwolka.

Polska – Brazylia 1:0, 14:24 Piłka setowa dla Brazylii.

Polska – Brazylia 1:0, 14:23 Wallace De Souza przepchnął piłkę przez polski blok.

Polska – Brazylia 1:0, 14:21 Bartłomiej Bołądź - błąd przekroczenia linii trzeciego metra.

Polska – Brazylia 1:0, 14:19 Trener Marcelo Fronckowiak poprosił o czas.

Polska – Brazylia 1:0, 12:19 Lucas Saatkamp zaatakował po dłoniach Piotra Nowakowskiego.

Polska – Brazylia 1:0, 10:18 Leal zaatakował po bloku Polaków.

Polska – Brazylia 1:0, 9:17 Wallace popisał się precyzyjnym atakiem.

Polska – Brazylia 1:0, 8:16 Wallace ustalił wynik na drugiej przerwie.

Polska – Brazylia 1:0, 8:15 Skutecznie Isac Santos.

Polska – Brazylia 1:0, 8:13 Pomyłka Brazylijczyków w ataku.

Polska – Brazylia 1:0, 6:13 Brazylijczycy utrzymują wyraźną przewagę.

Polska – Brazylia 1:0, 6:11 Jakub Kochanowski wygrał akcję na siatce.

Polska – Brazylia 1:0, 3:10 Mocny atak Joandry Leala.

Akcja w morderczym tempie dla Polaków! Świetny finisz Kwolka

Niezwykle efektowną akcję mogli obserwować kibice zgromadzeni w katowickim Spodku już w pierwszym secie spotkania Ligi Narodów Polska - Brazylia. Wymiana była toczona w niezwykle wysokim tempie, a na uwagę zasługują z pewnością intuicyjne przyjęcie Pawła Zatorskiego oraz świetny atak Bartosza Kwolka.

Polska – Brazylia 1:0, 2:9 Skuteczna kontra siatkarzy Canarinhos.

Polska – Brazylia 1:0, 2:8 Aż sześć punktów tracą Polacy na pierwszej przerwie technicznej.

Polska – Brazylia 1:0, 2:7 Skuteczny blok Brazylijczyków. Trener Vital Heyenen poprosił o czas. Artur Szalpuk wraca na plac.

Polska – Brazylia 1:0, 2:5 Artur Szalpuk musiał opuścić boisko.

Polska – Brazylia 1:0, 2:4 Udany początek Brazylijczyków.

Polska – Brazylia 1:0, 1:1 Rozpoczynamy drugą partię!

Polska – Brazylia 1:0 (25:22) Fernando Kreling przestrzelił zagrywkę i pierwszy set pada łupem Polaków!

Polska – Brazylia 0:0, 24:21 Bartosz Kwolek zaatakował po bloku rywali. Piłka setowa dla Polski.

Polska – Brazylia 0:0, 23:20 Artur Szalpuk bryluje w ostatnich akcjach. Trener Marcelo Fronckowiak poprosił o przerwę.

Polska – Brazylia 0:0, 22:19 Skuteczny atak Artura Szalpuka.

Polska – Brazylia 0:0, 21:18 Artur Szalpuk zdołał przepchnąć piłkę na siatce.

Polska – Brazylia 0:0, 20:18 Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – Brazylia 0:0, 19:16 Joandry Leal zaserwował w siatkę.

Polska – Brazylia 0:0, 19:15 Bartosz Kwolek znów skutecznie.

Polska – Brazylia 0:0, 18:14 Bartosz Kwolek wyrasta na bohatera tej odsłony.

Polska – Brazylia 0:0, 16:13 Kapitalna punktowa seria Polaków. Bartosz Kwolek ustalił wynik na drugiej przerwie. Trzy oczka zaliczki biało-czerwonych.

Polska – Brazylia 0:0, 14:13 Kontrę kończy Bartosz Kwolek i Polacy uzyskali prowadzenie.

Polska – Brazylia 0:0, 13:13 Artur Szalpuk - as serwisowy. Czas dla trenera Brazylijczyków.

Polska – Brazylia 0:0, 12:13 Bartłomiej Bołądź skończył długą wymianę.

Polska – Brazylia 0:0, 11:13 Artur Szalpuk skutecznie z lewego skrzydła.

Polska – Brazylia 0:0, 10:12 Kłopoty Brazylijczyków po zagrywce Bartłomieja Bołądzia.

Polska – Brazylia 0:0, 8:12 Po przerwie Ricardo Lucarelli zaatakował w dziewiąty metr.

Polska – Brazylia 0:0, 8:11 Seria Brazylijczyków. Po trzech przegranych akcjach trener Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – Brazylia 0:0, 8:8 Artur Szalpuk zaatakował po bloku rywali.

Polska – Brazylia 0:0, 7:8 Ricardo Lucarelli kończy kontrę Canarinhos. Punkt straty Polaków na pierwszej przerwie.

Polska – Brazylia 0:0, 6:6 Efektowna wymiana dla biało-czerwonych!

Polska – Brazylia 0:0, 5:5 Bartosz Kwolek obił brazylijski blok.

Polska – Brazylia 0:0, 3:3 Ricardo Lucarelli zaserwował w aut. Punkt za punkt na początku seta.

Polska – Brazylia 0:0, 0:1 Rozpoczynamy ostatni mecz turnieju Ligi Narodów w Katowicach. Pierwsza weryfikacja dla Polski już w pierwszej akcji. Okazało się jednak, że Wallace De Souza zaatakował w linię boczną.

Wyjściowe składy:

Polska: Grzegorz Łomacz, Piotr Nowakowski, Jakub Kochanowski, Bartłomiej Bołądź, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk – Paweł Zatorski (libero). Trener: Vital Heynen.
Brazylia: Isac Santos, Fernando Kreling, Wallace De Souza, Joandry Leal, Lucas Saatkamp, Ricardo Lucarelli – Thales Hoss (libero). Trener: Marcelo Fronckowiak.

W polskiej kadrze na to spotkanie nie ma libero Damiana Wojtaszka, który opuścił ją z przyczyn rodzinnych.

Czas na hymny obu państw.

Skład reprezentacji Polski na mecz z Brazylijczykami: Grzegorz Łomacz, Piotr Nowakowski, Jakub Kochanowski, Bartłomiej Bołądź, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk – Paweł Zatorski.

Słynny kubański siatkarz zadebiutował w nowej reprezentacji na turnieju w Katowicach!

Podczas rozgrywanego w katowickim Spodku turnieju Ligi Narodów siatkarzy, słynny kubański siatkarz Joandry Leal zadebiutował w oficjalnym meczu reprezentacji Brazylii. Przyjmujący wyszedł w pierwszym składzie Canarinhos w meczu przeciwko Australii. Leal w latach 2007-10 grał w reprezentacji Kuby, z którą wywalczył m.in. srebrny medal mistrzostw świata we Włoszech w 2010 roku.

Kubiak: Ważne, by umieć się podnieść i wygrywać nawet wtedy, gdy nie idzie

Daję z siebie maksa w każdym meczu i na każdym treningu. Moja dyspozycja po sezonie nie jest jakaś wybitna i ja zdaję sobie z tego sprawę. Ważne jest, by umieć się podnieść i wygrywać nawet wtedy, gdy nie idzie - powiedział kapitan reprezentacji Polski siatkarzy Michał Kubiak po zwycięstwie nad USA (3:2) w meczu Ligi Narodów w Katowicach.

– Z powodu urazu w meczu z Brazylią nie zagra atakujący Dawid Konarski – przyznał trener Vital Heynen.

Terminarz meczów turnieju Ligi Narodów siatkarzy w Katowicach (31 maja – 2 czerwca):

2019-06-02: Brazylia – Polska (niedziela, godzina 16.45; transmisja – Polsat Sport).

W pierwszym niedzielnym spotkaniu turnieju Ligi Narodów w katowickim Spodku siatkarze Australii przegrali z USA 1:3.

Liga Narodów: Pierwsze zwycięstwo siatkarzy USA

W pierwszym niedzielnym spotkaniu turnieju Ligi Narodów w katowickim Spodku siatkarze Australii przegrali z USA 1:3. Imprezę zakończy mecz Polska - Brazylia. Pierwsza partia uwidoczniła zmęczenie obu drużyn sobotnimi, pięciosetowymi bojami. Sporo było błędów i niedokładności, więcej po stronie Amerykanów. Siatkarze Australii szybko wypracowali sobie przewagę (8:3), którą utrzymywali w dalszej części seta (15:8- po asie serwisowym Lincolna Williamsa, 19:12).

Witamy w relacji na żywo z meczu Ligi Narodów Polska – Brazylia. Ta konfrontacja zakończy zmagania na turnieju w Katowicach. Początek spotkania o godzinie 17.00.