Pierwszy taki siatkarski finał w XXI wieku! Brazylia nie zagra o złoto igrzysk

Inne
Pierwszy taki siatkarski finał w XXI wieku! Brazylia nie zagra o złoto igrzysk
fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Brazylia nie zagra w finale igrzysk olimpijskich Tokio 2020.

Reprezentacja Brazylii siatkarzy to bez dwóch zdań najlepsza drużyna pierwszych dwóch dekad obecnego stulecia. Na igrzyskach w Tokio jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia – ekipy Canarinhos po raz pierwszy w XXI wieku zabraknie w olimpijskim finale. To chwilowa słabość, czy też koniec pewnej epoki?

W półfinale turnieju siatkarzy igrzysk Tokio 2020 Brazylijczycy przegrali z Rosjanami 1:3 i pozostanie im już tylko walka o brązowy medal. Nie obronią złota wywalczonego w Rio de Janeiro w 2016 roku. To najsłabszy olimpijski występ ekipy Canarinhos od igrzysk Sydney 2000, gdy ulegli w ćwierćfinale Argentynie i zajęli szóste miejsce.

 

Zobacz także: Finał turnieju siatkarzy bez Brazylii! Rosjanie górą w starciu gigantów

 

Później rozpoczęła się epoka brazylijskich sukcesów. Reprezentacja tego kraju zagrała w każdym z dziewięciu kolejnych finałów dwóch najważniejszych siatkarskich imprez – igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata:

 

MŚ 2002: Rosja 3:2 ⟶ ZŁOTO
IO 2004: Włochy 3:1 ⟶ ZŁOTO
MŚ 2006: Polska 3:0 ⟶ ZŁOTO
IO 2008: USA 1:3 ⟶ SREBRO
MŚ 2010: Kuba 3:0 ⟶ ZŁOTO
IO 2012: Rosja 2:3 ⟶ SREBRO
MŚ 2014: Polska 1:3 ⟶ SREBRO
IO 2016: Włochy 3:0 ⟶ ZŁOTO
MŚ 2018: Polska 0:3 ⟶ SREBRO.

 

Brazylia wywalczyła w tym czasie dwa złote i dwa srebrne medale medale igrzysk olimpijskich oraz trzy złote i dwa srebrne krążki siatkarskiego mundialu. Do 2016 roku drużynę prowadził Bernardo Rezende, którego po olimpijskim triumfie w Rio zastąpił Renan Dal Zotto.

 

Czy brak Brazylijczyków w finale to chwilowa słabość, czy też koniec pewnej epoki? Tę reprezentację prawdopodobnie czekają w najbliższym czasie spore zmiany. Brazylia wysłała do Tokio najstarszą drużynę spośród wszystkich uczestników (średnia wieku 30.66 roku). Aż ośmiu z dwunastu zawodników ukończyło trzydzieści lat: Lucas Saatkamp (35), Bruno Rezende (35), Wallace de Souza (34), Joandry Leal (32), Maurício Souza (32), Mauricio Borges (32), Thales Hoss (32) i Isac Santos (30). Ich pogromcy - Rosjanie - mają dla odmiany jedną z najmłodszych ekip tych igrzysk, z zaledwie trzema siatkarzami po trzydziestce w składzie.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie