Poznaliśmy drugiego półfinalistę MŚ siatkarzy 2022. Słowenia pokonała Ukrainę

Słowenia wygrała z Ukrainą w ćwierćfinale MŚ w siatkówce 2022.

W ćwierćfinale mistrzostw świata siatkarzy 2022 Słowenia wygrała z Ukrainą 3:1. Gospodarze przegrali pierwszego seta, w kolejnych byli jednak górą. W półfinale zagrają w sobotę w katowickim Spodku z Włochami.

Pierwszy set spotkania Słowenii z Ukrainą był szokiem dla kibiców gospodarzy, którzy szczelnie wypełnili trybuny Areny Stozice. Ukraińcy od początku ryzykowali w polu zagrywki i szybko uzyskali wyraźną przewagę (6:10). W dalszej części seta utrzymywali zaliczkę (9:15, 12:19), a gospodarze nie mieli wiele do powiedzenia. Wasyl Tupczyj skończył tę część meczu skutecznym atakiem (18:25). Siatkarze z Ukrainy mieli wyraźną przewagę w ataku i pewnie wygrali, choć popełnili aż osiem błędów w polu zagrywki.

Słoweńcy udanie rozpoczęli drugą odsłonę (4:1), ale rywale szybko wyrównali (5:5). Gra obu ekip falowała. Gospodarze odbudowali przewagę (11:9), ale później przegrali cztery akcje z rzędu (12:14). W końcówce podobnie - Słowenia wypracowała przewagę (19:16, 23:20), ale Ukraina zdołała doprowadzić do rywalizacji na przewagi. Autowy atak Ołeha Płotnickiego dał gospodarzom decydujący punkt (26:24). Trener Gheorghe Cretu dokonał zmian na pozycji rozgrywającego i atakującego i to pomogło Słoweńcom wygrać tę partię.

Set numer trzy to na początku wyrównana walka obu ekip (9:9). Później na moment przewagę uzyskała Ukraina, gdy w polu serwisowym błysnął Płotnicki (11:13). Końcówka seta to jednak dominacja siatkarzy Słowenii, którzy opanowali nerwy z początku meczu. Kluczowa okazała się seria wygranych akcji od stanu 19:17 do 23:17. Seta efektownie, bo asem serwisowym zamknął Klemen Cebulj (25:19).

Początek czwartej partii to walka obu ekip punkt za punkt. Później Słoweńcy uzyskali przewagę (12:9), którą w kolejnych akcjach powiększali. Gdy asem serwisowym popisał się Cebulj, gospodarze prowadzili 19:12. Mając tak wyraźną przewagę, wydawało się, że będą pewnie zmierzali po zwycięstwo. Piłkę meczową wywalczył Alen Pajenk (24:19). Ukraina walczyła jednak do końca, obroniła cztery piłki meczowe, dwoma asami popisał się Płotnicki, ale gospodarze w końcu przerwali tę serię. Decydujący punkt wywalczył Rok Mozic (25:23).

Skrót meczu Słowenia - Ukraina:

Najwięcej punktów: Klemen Čebulj (23), Tine Urnaut (11) – Słowenia; Ołeh Płotnicki (30), Wasyl Tupczyj (12), Ilja Kowalow (10) – Ukraina. Siatkarze Ukrainy lepiej punktowali w ataku, mieli więcej asów serwisowych (4–7), ale też popełnili zdecydowanie więcej błędów własnych od rywali (21–33).

Słowenia – Ukraina 3:1 (18:25, 26:24, 25:19, 25:23)

Słowenia: Tonček Štern, Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Dejan Vincic, Tine Urnaut, Klemen Čebulj – Jani Kovačič (libero) oraz Gregor Ropret, Rok Možič. Trener: Gheorghe Crețu.
Ukraina: Maksym Drozd, Ołeh Płotnicki, Jurij Semeniuk, Wasyl Tupczyj, Ilja Kowalow, Witalij Szczytkow, Dmytro Kanajew (libero) oraz Timofej Polujan, Jurij Synytsia. Trener: Ugis Krastins.

Sędziowie: Wojciech Maroszek (Polska), Hamid Mohamed Ahmed Alrousi Alhammadi (ZEA).