ZAKSA zgodnie z planem! Zdecydowane zwycięstwo w meczu Ligi Mistrzów

Siatkarze ZAKSY odnieśli trzecie zwycięstwo w tej edycji CEV Champions League.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała belgijski klub Decospan VT Menen 3:0 w meczu 4. kolejki grupy D Ligi Mistrzów siatkarzy. To trzecie zwycięstwo obrońców trofeum w tegorocznej edycji.

W premierowej odsłonie goście do stanu 11:10 trzymali kontakt z ZAKSĄ. Później skuteczniejsi w ataku gospodarze przejęli inicjatywę i wynik zaczął się rozjeżdżać (13:10 – po asie Wojciecha Żalińskiego, 16:12, 21:15). Seta zamknął atakiem z przechodzącej piłki Dmytro Paszycki (25:16).

Początek drugiej partii również wyrównany. Goście uzyskali nawet na moment przewagę, gdy asem popisał się Seppe Van Hoyweghen (6:7). Szybko jednak ZAKSA zaczęła budować przewagę. W środkowej części seta gospodarze znów mieli słabszy moment, gdy rywale wygrali kilka akcji od stanu 18:13 do 18:16. Trener Tuomas Sammelvuo po raz pierwszy w tym meczu poprosił o czas. Kędzierzynianie szybko odzyskali inicjatywę i dominowali w dalszej części seta. Ostatni punkt znów dał kędzierzynianom atak z przechodzącej piłki – tym razem w wykonaniu Aleksandra Śliwki (25:17).

Set numer trzy to mocne otwarcie ZAKSY (4:0 – po asie Davida Smitha). Gospodarze uzyskali wyraźną przewagę, a na boisku pojawiło się kilku zawodników rezerwowych. Siatkarze Decospanu nie rezygnowali i zmniejszyli straty do dwóch oczek (19:17). Kędzierzynianie spokojnie obronili jednak przewagę. Wynik trzeciej partii na 25:21 ustalił skutecznym atakiem ze środka Smith.

Najwięcej punktów: Wojciech Żaliński (11), Aleksander Śliwka (10) – ZAKSA; Jiri Haenninen – Decospan VT. MVP: Wojciech Żaliński (8/13 = 62% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 2 bloki).

We wcześniejszych meczach grupy D Ligi Mistrzów Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z u siebie z VK ČEZ Karlovarsko 3:1, na wyjeździe z Decospan Volley Team Menen 3:0 i uległa 1:3 na wyjeździe Itas Trentino. W kolejnym spotkaniu kędzierzynianie zmierzą się 11 stycznia w Czechach z VK ČEZ Karlovarsko.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Decospan VT Menen 3:0 (25:16, 25:17, 25:21)

ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Bartłomiej Kluth, Wojciech Żaliński, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Twan Wiltenburg, Łukasz Kaczmarek, Denis Karjagin. Trener: Tuomas Sammelvuo.
Decospan VT: Jiri Haenninen, Jelle Sinnesael, Basil Dermaux, Maxime Capet, Arno Van De Velde, Seppe Van Hoyweghen – Lowie Stuer (libero) oraz Thiemen Ocket, Lou Kindt, Mathieu Vanneste. Trener: Frank Depestele.