Wystarczyły trzy mecze! Rywalizacja o brązowy medal MP siatkarek rozstrzygnięta

Siatkarki Grot Budowlanych Łódź z trenerem Maciejem Biernatem cieszą się ze zdobycia brązowego medalu Tauron Ligi.

W trzecim meczu o trzecie miejsce w Tauron Lidze siatkarki BKS Bostik Bielsko-Biała przegrały z Grot Budowlanymi Łódź 1:3. W rywalizacji do trzech zwycięstw łodzianki zwyciężyły 3—0 i w ten sposób zdobyły brązowy medal mistrzostw Polski.

Łodzianki zaliczyły udane otwarcie premierowej partii (3:7), ale gra szybko się wyrównała (10:10). Później przewagę uzyskały skuteczniejsze w ataku gospodynie, które w końcówkę seta wchodziły przy wyniku 20:17. W końcówce w grze siatkarek BKS zaczęły się jednak pojawiać błędy (21:21) i to przyjezdne pierwsze miały piłkę setową po bloku Moniki Fedusio (23:24). W kluczowych momentach gospodynie zdołały się jednak zmobilizować. Nikola Abramajtys zaserwowała asa, a Paulina Damaske zamknęła seta skutecznym atakiem (26:24).

Początek drugiej odsłony toczył się przy minimalnej przewadze gospodyń. W środkowej części seta inicjatywę przejęły jednak przyjezdne, które poprawiły skuteczność w ataku. Jeszcze w końcówce siatkarki BKS mogły włączyć się do walki (21:23), ale kluczowe akcje padły łupem łodzianek. Skuteczny atak Fedusio ustalił wynik na 22:25.

Set numer trzy od początku toczył się pod dyktando Grot Budowlanych (4:9). Tym razem bielszczanki nie były w stanie nawiązać wyrównanej walki z przeciwniczkami; co więcej, ułatwiały zadanie ekipie z Łodzi, popełniając sporo błędów własnych. Przyjezdne utrzymywały wysoką przewagę (8:15, 12:20) i pewnie zmierzały po wygraną. Przypieczętowała ją skutecznym atakiem Aleksandra Kazała (17:25).

Początek czwartej partii obiecujący dla ekipy BKS Bostik (7:5), ale cztery kolejne akcje padły łupem rywalek (7:9). Łodzianki przez pewien czas miały przewagę, ale gra się wyrównała i wynik długo oscylował wokół remisu. W końcówce, po dwóch punktowych blokach, bielszczanki odskoczyły na trzy oczka (23:20), trzy akcje później był już jednak remis. Blok dał gospodyniom piłkę setową (24:23), ale rywalki doprowadziły do gry na przewagi. Wojnę nerwów wygrały łodzianki, a blok Martyny Łazowskiej dał punkt na wagę brązowego medalu (25:27).

Skrót meczu BKS - Budowlani:

Najwięcej punktów: Majka Szczepańska-Pogoda (22), Paulina Damaske (17), Magdalena Janiuk (15), Martyna Borowczak (13) – BKS Bostik; Monika Fedusio (21), Aleksandra Kazała (20), Melis Durul (10) – Grot Budowlani. MVP: Monika Fedusio (17/38 = 45% skuteczności w ataku + 4 bloki).

Grot Budowlani Łódź wygrali 3—0 rywalizację do trzech zwycięstw i zajęli trzecie miejsce w Tauron Lidze. To czwarty medal siatkarek tego klubu w historii. Wcześniej dwukrotnie wywalczyły srebro (2017, 2019) i raz brąz (2018).

BKS Bostik Bielsko-Biała – Grot Budowlani Łódź 1:3 (26:24, 22:25, 17:25, 25:27)

BKS: Julia Nowicka, Paulina Damaske, Magdalena Janiuk, Majka Szczepańska-Pogoda, Martyna Borowczak, Paulina Majkowska – Agata Nowak (libero) oraz Julia Mazur (libero), Nikola Abramajtys, Dominika Pierzchała, Karina Chmielewska, Maja Szymańska. Trener: Bartłomiej Piekarczyk.
Budowlani: Monika Fedusio, Małgorzata Lisiak, Melis Durul, Aleksandra Kazała, Dominika Sobolska-Tarasova, Ewelina Polak – Justyna Łysiak (libero) oraz Martyna Łazowska, Justyna Kędziora, Daria Skomorowska (libero). Trener: Maciej Biernat.

Wyniki meczów o 3. miejsce w Tauron Lidze:

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 3—0 dla Grot Budowlanych

2023-05-02: BKS Bostik Bielsko-Biała – Grot Budowlani Łódź 1:3 (22:25, 25:17, 26:28, 20:25)
2023-05-06: Grot Budowlani Łódź – BKS Bostik Bielsko-Biała 3:0 (27:25, 25:11, 25:21)
2023-05-09: BKS Bostik Bielsko-Biała – Grot Budowlani Łódź 1:3 (26:24, 22:25, 17:25, 25:27).