Polscy siatkarze wygrali Ligę Narodów! Epicki finał z USA w Gdańsku

Reprezentacja Polski wygrała Ligę Narodów siatkarzy.

Polska wygrała z USA 3:1 w wielkim finale Ligi Narodów siatkarzy 2023. Brązowy medal wywalczyła reprezentacja Japonii, która pokonała Włochy 3:2. Polacy po raz pierwszy w historii wywalczyli złoty medal VNL, wcześniej triumfowali w 2012 roku w Lidze Światowej.

Na początku premierowej odsłony obie drużyny toczyły wyrównaną walkę (7:7, 12:12). W środkowej części seta przewagę zaczęli budować Polacy. Mocną bronią okazała się zagrywka – Wilfredo Leon posłał dwa asy (129 i 133 km/h) i było 15:12. Później punktową zagrywkę dołożył jeszcze Marcin Janusz (18:15). Amerykanie złapali kontakt (20:19), ale Polacy mieli piłkę setową przy stanie 24:21. Goście obronili się w dwóch akcjach, przestrzelona zagrywka zamknęła jednak seta (25:23).

W drugiej partii, po wyrównanym początku, przewagę uzyskała reprezentacja Polski (12:8). W środkowej części seta gospodarze odskoczyli na pięć oczek (16:11). Wówczas jednak nastąpiły dwa ważne dla losów tej części meczu wydarzenia. Na boisku pojawił się Aaron Russell, który ożywił grę Amerykanów. W polskiej drużynie kontuzji doznał Mateusz Bieniek, który musiał opuścić boisko. Siatkarze USA szybko złapali kontakt (16:15) i rozpoczęła się wyrównana walka, trwająca do ostatniej akcji. Russell dał swej drużynie piłkę setową (23:24), ale przestrzelona zagrywka rozpoczęła grę na przewagi. Atak Davida Smitha i punktowy blok rozstrzygnęły ją na korzyść przyjezdnych (24:26).

Trener Nikola Grbić zareagował zmianą – Wilfredo Leona zastąpił Tomasz Fornal. Polacy zaliczyli udane otwarcie i wypracowali kilka oczek zaliczki (10:6). W środkowej części seta oglądaliśmy koncert gry polskich siatkarzy, którzy grali skutecznie i pewnie punktowali rywali (20:13). Trener John Speraw w końcówce wprowadził kilku rezerwowych graczy, ale nie byli oni już w stanie odwrócić losów seta. Polacy spokojnie zmierzali po wygraną, którą przypieczętował błąd przeciwników (25:18).

Polscy siatkarze z impetem weszli w kolejną partię (5:1, 10:4); nadal utrzymywali swój rytm gry, skutecznie atakował Łukasz Kaczmarek. Rywale nie rezygnowali, wygrali trzy akcje z rzędu (14:9), ale gospodarze utrzymywali wyraźną przewagę. W końcówce Huber dołożył punktową zagrywkę (22:16) i Polacy znaleźli się o trzy kroki od złota. Pierwszy z nich zrobił Kaczmarek, wciskając piłkę przed blokujących rywali; po chwili atakujący dołożył asa na wagę piłki meczowej, a brakujący punkt dał efektowny blok polskich siatkarzy (25:18).

Skrót meczu Polska - USA:

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (25), Aleksander Śliwka (14) – Polska; Torey DeFalco (14), Aaron Russell (11), Matthew Anderson (10) – USA.

Polscy siatkarze wywalczyli pierwszy w historii złoty medal Ligi Narodów. We wcześniejszych edycjach zdobyli srebro w 2021 oraz dwa brązowe krążki w 2019 i 2022 roku. Polacy powtórzyli natomiast sukces z 2012 roku, gdy w finale Ligi Światowej, rozgrywanej do 2017 roku poprzedniczki VNL, wygrali w Sofii z siatkarzami z USA 3:0.

Polska – USA 3:1 (25:23, 24:26, 25:18, 25:18)

Polska: Łukasz Kaczmarek, Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Marcin Janusz, Mateusz Bieniek – Paweł Zatorski (libero) oraz Tomasz Fornal,  Kamil Semeniuk, Norbert Huber. Trener: Nikola Grbić.
USA: Matthew Anderson, Torey DeFalco, Micah Christenson, Maxwell Holt, Thomas Jaeschke, David Smith – Erik Shoji (libero) oraz Aaron Russell, Taylor Averill, Garrett Muagututia, Jake Hanes, Micah Ma'a. Trener: John Speraw.

Sędziowie: Vladimir Simonovic (Szwajcaria) – Liu Jiang (Chiny).