Marek Kania i Karolina Bosiek najlepsi z Polaków w Obihiro

Marek Kania

Marek Kania był 10. na 500 m, a Karolina Bosiek zajęła 11. pozycję w wyścigu na dwa razy dłuższym dystansie w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w japońskim Obihiro.

Kania uzyskał czas 35,20 i był najlepszy z trójki Polaków startujących w grupie A. Piotr Michalski czasem 35,41 był 14, a na 16. pozycji został sklasyfikowany Damian Żurek - 35,46.

Całe podium zajęli reprezentanci gospodarzy, a zwyciężył mistrz świata w wieloboju sprinterskim z 2020 roku Tatsuya Shinhama - 34,52.

Startujący w grupie B Jakub Piotrowski osiągnął wynik 35,85, co dało mu 14. lokatę.

Na 500 m wśród kobiet najlepiej z Polek spisała się Karolina Bosiek, która czasem 38,61 była 14. Niewiele wolniej - 38,72 - pobiegła Andżelika Wójcik, która uzyskała trzeci rezultat w grupie B. Martyna Baran była w tej stawce dziewiąta - 39,25, a 13. miejsce zajęła Iga Wojtasik - 39,49

Triumfowała Amerykanka Kimi Goetz - 37,82.

Bosiek w piątek rywalizowała również na 1000 m, a wynik 1.16,55 wystarczył jej do 11. pozycji. O blisko dwie sekundy szybciej - 1.14,57 - pobiegła i wygrała wicemistrzyni olimpijska z Pekinu na tym dystansie Holenderka Jutta Leerdam.

W grupie B 12. była Natalia Jabrzyk - 1.18,80, 14. Iga Wojtasik - 1.19,34, a 23. Martyna Baran - 1.21,40.

W zmaganiach mężczyzn na 1000 m zwyciężył Japończyk Masaya Yamada - 1.08,35. Żurek zajął 15. lokatę w grupie A - 1.09,53, a 19. był Michalski - 1.10,70.

Od tego drugiego lepsze wyniki uzyskali startujący w grupie Piotrowski - 1.10,11 i 10. miejsce oraz Kania - 1.10,63 i 15. pozycja.

W wyścigu ze startu wspólnego czwarty w grupie B był Artur Janicki, a Szymon Palka zajął 10. miejsce. W grupie A triumfował Holender Bart Hoolwerf.

Wśród kobiet Magdalena Czyszczoń była 18., a wygrała Kanadyjka Ivanie Blondin, dwukrotna mistrzyni i trzykrotna wicemistrzyni globu w tej konkurencji.