Niespodzianka na pożegnanie z Iławą! Siatkarze Indykpolu AZS przegrali z Barkomem

W Iławie Indykpol AZS Olsztyn przegrał z drużyną Barkom Każany Lwów 2:3. Kolejne spotkanie na własnym boisku olsztynianie mają rozegrać 17 grudnia w Hali Urania.

W meczu 10. kolejki PlusLigi siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn przegrali z drużyną Barkom Każany Lwów 2:3. Rywalizację obu ekip zwieńczył wyrównany tie-break (14:16). Spotkanie rozegrano w Iławie, ale już kolejne ligowe starcie na własnym boisku olsztynianie mają rozegrać w hali Urania.

Drużyna ze Lwowa uzyskała przewagę na początku premierowej partii (7:10) i zdołała utrzymać ją do stanu 13:17. Wówczas poszła punktowa seria Indykpolu AZS. Gospodarze wygrali sześć kolejnych akcji (19:17), a w polu serwisowym dobrze zaprezentował się Joshua Tuaniga. Gra obu ekip nadal falowała. Po ataku Nicolasa Szerszenia olsztynianie mieli piłkę setową przy stanie 24:20, ale przegrali trzy kolejne akcje. Zrobiło się nerwowo, ale Szerszeń wyjaśnił sytuację (25:23).

Set numer dwa to dobre otwarcie Indykpolu AZS (10:6). W środkowej części seta gospodarze utrzymywali kilkupunktową przewagę. Po asie serwisowym Szymona Jakubiszaka prowadzili 18:14 i wydawało się, że dowiozą tę przewagę do końca. Wówczas nastąpiło przebudzenie Barkomu. Poszła punktowa seria, a gdy Mousse Gueye wygrał walkę na siatce, było 20:20. Moritz Karlitzek wywalczył piłkę setową dla olsztynian (24:23), ale kolejne akcje padły łupem drużyny ze Lwowa, która zamknęła seta punktowym blokiem (24:26).

W trzeciej odsłonie na początku również przeważali gospodarze (7:4), gra szybko jednak się wyrównała (8:8), a w końcówce inicjatywę przejęli siatkarze Barkomu. Goście, mimo słabego przyjęcia, grali skuteczniej w ataku. Dołożyli też zagrywkę – Wasyl Tupczij posłał dwa asy i było 16:21. Drużyna ze Lwowa spokojnie utrzymała przewagę w końcówce, a przestrzelony serwis rywali ustalił wynik na 20:25.

Po asie serwisowym Alana Souzy olsztynianie prowadzili 10:5 w czwartej odsłonie. Wystarczyło jedno ustawienie, by rywale złapali kontakt (11:10). Emocje w tym secie skończyły się jednak przy stanie 14:12. Wówczas poszła seria... dziesięciu wygranych akcji przy zagrywkach Karlitzka (trzy asy, ostatni na 24:12). W akcji kończącej seta goście zepsuli zagrywkę (25:13).

Na tie-breaka nie wyszedł Alan Souza, który już w poprzedniej partii zgłosił problemy z łydką. Decydującą partię lepiej rozpoczęła ekipa ze Lwowa (3:5), która miała punkt zaliczki przy zmianie stron (7:8). Po niej powiększyli przewagę, ale Indykpol AZS wyrównał (11:11) i losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Barkom miał piłkę meczową po ataku Tupczija (13:14), ale Manuel Armoa mocnym ciosem rozpoczął grę na przewagi. W niej błąd rywali w polu zagrywki i punktowy blok dały wygraną drużynie ze Lwowa (14:16).

Skrót meczu Indykpol AZS - Barkom-Każany:

Najwięcej punktów: Nicolas Szerszeń (23), Moritz Karlitzek (21), Alan Souza (17) – Indykpol AZS; Vasyl Tupchii (27), Ilia Kovalov (16), Moussé Gueye (10), Luciano Palonsky (10) – Barkom-Każany. MVP: Vasyl Tupchii (22/41 = 54% skuteczności w ataku + 4 asy + 1 blok).

Indykpol AZS Olsztyn – Barkom-Każany Lwów 2:3 (25:23, 24:26, 20:25, 25:13, 14:16)

Indykpol AZS: Moritz Karlitzek, Cezary Sapiński, Alan Souza, Nicolas Szerszeń, Szymon Jakubiszak, Joshua Tuaniga – Kuba Hawryluk (libero), Karol Jankiewicz, Manuel Armoa, Jakub Majchrzak, Dawid Siwczyk. Trener: Javier Weber.
Barkom-Każany: Moussé Gueye, Deniss Petrovs, Luciano Palonsky, Vladyslav Shchurov, Vasyl Tupchii, Ilia Kovalov – Dmytro Kanaiev (libero) oraz Oleh Shevchenko, Vitalii Kucher, Yaroslav Pampushko (libero), Bohdan Mazenko, Oleksii Holoven, Kristers Dardzans. Trener: Ugis Krastins.

Wyniki i skróty meczów 10. kolejki PlusLigi:

2023-12-05: PGE GiEK Skra Bełchatów – MKS Ślepsk Malow Suwałki 1:3 (21:25, 21:25, 25:20, 23:25)
2023-12-05: Asseco Resovia Rzeszów – GKS Katowice 3:0 (25:20, 28:26, 32:30)
2023-12-05: Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 3:0 (25:20, 25:20, 30:28)
2023-12-06: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Bogdanka LUK Lublin 2:3 (25:20, 17:25, 25:20, 17:25, 19:21)
2023-12-06: Aluron CMC Warta Zawiercie – Projekt Warszawa 0:3 (19:25, 22:25, 22:25)
2023-12-06: Indykpol AZS Olsztyn – Barkom Każany Lwów 2:3 (25:23, 24:26, 20:25, 25:13, 14:16)
2023-12-07: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – Enea Czarni Radom (czwartek, godzina 15.45; transmisja – Polsat Sport News)
2023-12-21: PSG Stal Nysa – KGHM Cuprum Lubin (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).