Jastrzębski Węgiel pokonany! Projekt Warszawa górą w szlagierze PlusLigi

Projekt Warszawa pokonał Jastrzębski Węgiel 3:1 w meczu na szczycie PlusLigi.

W hitowym starciu 11. kolejki PlusLigi Projekt Warszawa wygrał z Jastrzębskim Węglem 3:1. Obie ekipy stworzyły kapitalne widowisko na wypełnionym przez kibiców Torwarze. Mistrzowie Polski ponieśli pierwszą porażkę w sezonie, ale utrzymali pierwsze miejsce w tabeli.

Spotkanie lepiej rozpoczęli jastrzębianie (2:5), gra jednak szybko się wyrównała (6:6) i wynik długo oscylował wokół remisu. Projekt odskoczył na trzy oczka (20:17), goście wyrównali przy zagrywkach Jurija Gladyra (20:20), ale końcówka należała do skuteczniejszych w ataku gospodarzy. Bartłomiej Bołądź zamknął seta, przedzierając się przez blok rywali (25:22).

W drugiej partii od początku dominowali jastrzębianie (3:8), którzy w dalszej części seta nie spuszczali z tonu. Byli skuteczniejsi w ataku, punktowali blokiem, a w końcówce dobili rywali serią siedmiu wygranych akcji od stanu 9:16 do 9:23 przy zagrywkach Tomasza Fornala. Rafał Szymura atakiem blok-aut zakończył tę jednostronną partię (11:25).

Brak emocji w drugim secie z nawiązką wynagrodziła kibicom kolejna odsłona. Dobrze zaczęli przyjezdni (3:6), tym razem jednak siatkarze ze stolicy nie pozwolili im odskoczyć. W środkowej części seta Projekt odrobił straty (12:12), a później po serii wygranych akcji prowadził 18:15. Jastrzębianie też odpowiedzieli serią przy zagrywkach Fornala, dobrze grając blokiem (20:22). Projekt znów wyrównał i losy seta rozstrzygnęły dwie akcje od stanu 23:23. Po skutecznych atakach Artura Szalpuka i Bołądzia (25:23) stało się jasne, że jastrzębianie stracą pierwszy punkt w tym sezonie.

Obie ekipy toczyły wyrównaną walkę również w czwartej partii (7:7, 16:16). W końcówce, po punktowym bloku Projekt prowadził 22:20. Linus Weber uderzył w sam narożnik boiska, a po chwili skończył długą wymianę i gospodarze mieli piłkę meczową (24:21). Jastrzębski Węgiel obronił się w dwóch następnych akcjach, ale w kolejnej Andrzej Wrona zakończył to spotkanie skutecznym atakiem (25:23).

Skrót meczu Projekt - Jastrzębski Węgiel:

Najwięcej punktów: Artur Szalpuk (12), Linus Weber (10) – Projekt; Norbert Huber (16), Tomasz Fornal (15), Jean Patry (10) – Jastrzębski Węgiel. MVP: Jan Firlej.

Jastrzębski Węgiel po serii dziesięciu ligowych zwycięstw, poniósł pierwszą porażkę w obecnym sezonie, stracił też pierwsze punkty. Mistrzowie Polski utrzymali jednak pierwsze miejsce w tabeli – mają 30 punktów i o jeden wyprzedzają Projekt.

Projekt Warszawa – Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:22, 11:25, 25:23, 25:23)

Projekt: Jan Firlej, Artur Szalpuk, Yurii Semeniuk, Bartłomiej Bołądź, Kevin Tillie, Andrzej Wrona – Damian Wojtaszek (libero) oraz Igor Grobelny, Maciej Stępień, Linus Weber, Karol Borkowski. Trener: Piotr Graban.
Jastrzębski Węgiel: Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry, Rafał Szymura – Jakub Popiwczak (libero) oraz Edvins Skruders, Ryan Sclater, Marko Sedlacek. Trener: Marcelo Mendez.

Wyniki meczów 11. kolejki PlusLigi:

2023-12-09: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Aluron CMC Warta Zawiercie 0:3 (22:25, 21:25, 22:25)
2023-12-09: GKS Katowice – PGE GiEK Skra Bełchatów 0:3 (21:25, 18:25, 20:25)
2023-12-09: KGHM Cuprum Lubin – Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (23:25, 22:25, 14:25)
2023-12-10: Trefl Gdańsk – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:20, 25:20, 25:21)
2023-12-10: Projekt Warszawa – Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:22, 11:25, 25:23, 25:23)
2023-12-10: Barkom Każany Lwów – Exact Systems Hemarpol Częstochowa (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-12-11: Enea Czarni Radom – Asseco Resovia Rzeszów (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-12-11: Bogdanka LUK Lublin – PSG Stal Nysa (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).