3:0 w meczu outsiderów PlusLigi! Siatkarze Czarnych nadal w grze o utrzymanie

Enea Czarni Radom pewnie wygrali z GKS Katowice.

W spotkaniu 27. kolejki PlusLigi Enea Czarni Radom pokonali GKS Katowice 3:0. Starcie dwóch ostatnich drużyn w tabeli przedłużyło nadzieje radomskiej ekipy na utrzymanie. Na trzy kolejki przed końcem fazy zasadniczej Czarni tracą do GKS cztery punkty.

Siatkarze z Radomia uzyskali zaliczkę na początku spotkania (5:1), ale GKS szybko odrobił straty (8:8). Gra obu ekip falowała, bo po okresie dobrej gry ekipy z Katowic, znów do głosu doszli gospodarze. Dobry fragment zanotował Rafał Buszek, asami popisali się Konrad Formela (14:12) i Wiktor Rajsner (18:13) i Enea Czarni zbudowali przewagę, którą utrzymały do końca seta. W ostatniej akcji goście zepsuli zagrywkę (25:21).

Na początku drugiej odsłony minimalną przewagę mieli przyjezdni (6:8). Podobnie jak w pierwszym secie, w środkowej części inicjatywę przejęli siatkarze z Radomia. Asa posłał Formela (15:12), mocnym atakiem popisał się Nikola Meljanac (19:15). Kluczowe dla losów seta były jednak błędy własne, których siatkarze z Katowic popełnili dwanaście – osiem w polu serwisowym i cztery w ataku. Jeden z z tych błędów ustalił wynik seta na 25:20.

W trzeciej partii, po udanym otwarciu GKS (5:7), znów do głosu doszli gospodarze. Wyrównali wynik po asie Meljanaca (10:10), a później odskoczyli na kilka punktów (16:12). Po bloku Meljanaca Czarni prowadzili 20:15. W końcówce utrzymali przewagę. Piłkę meczową wywalczył skutecznym atakiem Bartosz Gomułka, a po chwili ten sam zawodnik zablokował atak rywali (25:20).

Skrót meczu Czarni - GKS:

Najwięcej punktów: Nikola Meljanac (13) – Czarni; Lukas Vasina (18), Jakub Jarosz (11), Sebastian Adamczyk (10) – GKS. Pewna wygrana radomian przy słabej postawie GKS. Gospodarze lepiej punktowali blokiem (13–7) i zagrywką (5–1); ważne dla losów meczu były błędy własne – katowiczanie popełnili ich aż 26, radomianie – 10. MVP: Konrad Formela.

Enea Czarni Radom – GKS Katowice 3:0 (25:21, 25:20, 25:20)

Czarni: Rafał Buszek, Michał Ostrowski, Nikola Meljanac, Konrad Formela, Wiktor Rajsner, Vuk Todorovic – Maciej Nowowsiak (libero) oraz Bartosz Gomułka, Brodie Hofer, Igor Gniecki. Trener: Waldo Kantor.
GKS: Marcin Waliński, Łukasz Usowicz, Jakub Jarosz, Lukas Vasina, Sebastian Adamczyk, Davide Saitta – Bartosz Mariański (libero) oraz Wiktor Mielczarek, Jonas Kvalen, Damian Domagała. Trener: Grzegorz Słaby.

Wyniki meczów 27. kolejki PlusLigi:

2024-03-22: Trefl Gdańsk – PSG Stal Nysa 1:3 (25:23, 22:25, 24:26, 24:26)
2024-03-22: Barkom-Każany Lwów – Asseco Resovia Rzeszów 3:1 (19:25, 25:20, 25:18, 25:22)
2024-03-23: KGHM Cuprum Lubin – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:2 (19:25, 25:19, 30:28, 22:25, 15:12)
2024-03-24: Bogdanka LUK Lublin – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (15:25, 17:25, 25:23, 25:14, 16:14)
2024-03-24: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Jastrzębski Węgiel 2:3 (18:25, 25:20, 25:23, 17:25, 8:15)
2024-03-24: Aluron CMC Warta Zawiercie – PGE GiEK Skra Bełchatów 3:1 (22:25, 32:30, 25:23, 25:18)
2024-03-25: Enea Czarni Radom – GKS Katowice 3:0 (25:21, 25:20, 25:20)
2024-03-25: Projekt Warszawa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).