Trzy sety w Warszawie. "Jurajscy Rycerze" o krok od gry o złoto

Aluron CMC Warta Zawiercie pokonał Projekt Warszawa 3:0 w pierwszym meczu półfinałowym PlusLigi

Aluron CMC Warta Zawiercie wykonał duży krok w stronę awansu do finału PlusLigi. Zespół trenera Michała Winiarskiego w pierwszym spotkaniu półfinałowej rywalizacji pokonał na wyjeździe Projekt Warszawa 3:0.

Projekt, trzeci zespół fazy zasadniczej, w ćwierćfinale z Bogdanką LUK-iem Lublin rozegrał pierwszego w historii PlusLigi złotego seta - po pewnym zwycięstwie na terenie rywala 3:1 w rewanżu nieoczekiwanie przegrał 0:3. Decydującą partię rozstrzygnął jednak na swoją korzyść i tym samym wywalczył prawo gry o pierwszy od pięciu lat finał siatkarskiej ekstraklasy dla Warszawy.

Rywal drużyny trenera Piotra Grabana, Aluron CMC Warta Zawiercie, w pierwszej rundzie fazy play-off wyeliminował PSG Stal Nysa - na wyjeździe "Jurajscy Rycerze" zwyciężyli 3:0, u siebie 3:2, choć przegrywali już 0:2 w setach.

Ekipa trenera Michała Winiarskiego w tym sezonie zdobyła już jedno trofeum na krajowej arenie - Puchar Polski. Ma jednak apetyt na więcej - awans do finału PlusLigi byłby pierwszym w historii klubu, który jak do tej pory zdobył tylko jeden ligowy medal - brąz w sezonie 2021/2022.

Zawiercianie doskonale rozpoczęli mecz na warszawskim Torwarze. Od pierwszego gwizdka bardzo dobrze grali prezentujący w ostatnich tygodniach wysoką formę Bartosz Kwolek oraz kapitan zespołu Mateusz Bieniek. Po asie serwisowym tego drugiego goście prowadzili aż 8:3.

Projekt po słabym początku zwarł szeregi i dzięki trzem kolejnym punktowym zagrywkom Kevina Tilliego zbliżył się do rywali na zaledwie jedno "oczko" (12:13). Kilka minut później francuski przyjmujący zespołu Grabana zablokował Kwolka i był już remis 18:18.

W końcówce kolejny serwis Tilliego, którego nie przyjęli gracze z Zawiercia, dał warszawianom prowadzenie 22:21, ale to goście zadali decydujący cios w pierwszej partii. Przy piłce setowej obronili ataki Artura Szalpuka i Bartłomieja Bołądzia, a sami odpowiedzieli skutecznym uderzeniem Karola Butryna, które dało im zwycięstwo 26:24.

W drugiej odsłonie Zawiercie dominowało od początku do końca - zaczęło od wygrania pierwszych czterech wymian i prowadzenia 4:0. Potem, po długiej akcji zakończonej punktowym atakiem Butryna, miało w zapasie już pięć "oczek" (8:3).

Tym razem nie było szybkiego i skutecznego pościgu gospodarzy. W kolejnym fragmencie seta "Jurajscy Rycerze" jeszcze powiększyli przewagę - gdy asa zagrał Kwolek, wygrywali aż 17:9 i zanosiło się na ich bardzo pewną wygraną. Ostatecznie pozwolili rywalom na zdobycie w tej części spotkania zaledwie 16 punktów i po ataku Kwolka objęli prowadzenie 2:0.

Na początku trzeciej partii zawodnicy Projektu wciąż nie mieli sposobu na świetną, niemal pozbawioną błędów siatkówkę Aluronu. Już po kilku minutach od rozpoczęcia seta przegrywali 4:7. Wtedy sygnał do ataku dał Andrzej Wrona, blokując na środku Miłosza Zniszczoła. Gospodarze wyrównali, a potem robili co w ich mocy, by dotrzymać kroku zawiercianom, wydrzeć im tę partię i przedłużyć mecz.

W końcowym fragmencie tej odsłony wydawało się, że im się powiedzie. Od stanu 20:20 dwa ważne ataki skończył Bołądź (22:20), chwilę później Taylor Averill pewnym zbiciem ze środka dał Projektowi piłkę setową (24:22). Goście obronili jednak dwa setbole i zdołali wyrównać na 24:24, a gdy Szalpuk atakując z trudnej piłki nie trafił w ręce rywali, mieli pierwszą piłkę meczową.

Nie potrzebowali ich więcej, by zamknąć spotkanie zwycięstwem 3:0. W ostatniej akcji meczu znów atakował Szalpuk - nie zdołał się przedrzeć przez ręce Daniela Gąsiora i ekipa z Zawiercie wygrała 27:25.

Najlepszym zawodnikiem meczu został wybrany Kwolek, który zdobył dla "Jurajskich Rycerzy" 11 punktów. Najwięcej spośród wszystkich uczestników zmagań zapisał ich przy swoim nazwisku Bieniek - 18.

Rewanż zostanie rozegrany w sobotę. Aluronowi do awansu do finału wystarczą dwa wygrane sety. Warszawianie by walczyć o złoto muszą zwyciężyć 3:0 lub 3:1, a następnie wygrać złotego seta.