K2 zdobyte bez wspomagania się tlenem! Nirmal Purja autorem historycznego wyczynu

Inne
K2 zdobyte bez wspomagania się tlenem! Nirmal Purja autorem historycznego wyczynu
Fot. PAP/EPA
Nirmal Purja dotarł na K2 bez dodatkowego tlenu.

W minioną sobotę dziesięciu Nepalczyków zdobyło szczyt K2. Był to ostatni dotąd niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Wśród uczestników wyprawy był Nirmal "Nims" Purja, który jak twierdzi, dostał się na szczyt bez dodatkowego tlenu. O swoim wyczynie napisał na swojej stronie internetowej.

"Zawsze wiedziałem, do czego zdolne są moja głowa i ciało. Podczas moich poprzednich wypraw nosiłem tlen na 8000 m i wyżej, ale osobiście byłem zadowolony z mojej wydajności do 8000 m. To był mój wybór" - napisał Purja.

 

"Nims" był członkiem liczącej dziesięć osób wyprawy nepalskich himalaistów, którzy podjęli próbę zdobycia K2. Do tej pory nikomu nie udało się tego zrobić zimą. Nepalczycy wykorzystali okno pogodowe i dotarli na szczyt w zeszłą sobotę.

 

K2 winter was a beast of a challenge. I firmly believe that a feat of such caliber is never possible if you don’t have a...

Opublikowany przez Nirmala Purję Poniedziałek, 18 stycznia 2021

 

ZOBACZ TAKŻE: Nepalczycy wrócili do bazy. Wszyscy są już bezpieczni

 

Wokół wydarzenia narodziło się mnóstwo kontrowersji. Dotyczyły one przede wszystkim kwestii wspomagania się dodatkowym tlenem podczas wejścia na szczyt. Niektórzy wspinacze (m.in. Adam Bielecki i Denis Urubko) korzystanie z tlenu traktują jak środek dopingujący. 

 

 

W poniedziałek okazało się jednak, że wśród uczestników wyprawy znalazł się jeden śmiałek, który zmierzał na szczyt bez dodatkowego tlenu. Był nim Purja. Nepalczyk zamknął wszelkie spekulacje, a jego wyczyn docenił Bielecki. 

 

mtu, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze