Mural z wizerunkiem Włodzimierza Lubańskiego powstaje w Gliwicach

Piłka nożna
Mural z wizerunkiem Włodzimierza Lubańskiego powstaje w Gliwicach
fot. PAP/PA/Peter Robinson
Mural z wizerunkiem Włodzimierza Lubańskiego ma również uświetnić 50 rocznicę zdobycia złotego medalu olimpijskiego przez reprezentację Polski.

Mural z wizerunkiem wybitnego piłkarza Włodzimierza Lubańskiego powstaje w Gliwicach, rodzinnym mieście byłego reprezentanta Polski. Odsłonięcie ma upamiętnić także 50 rocznicę zdobycia złotego medalu olimpijskiego przez polską drużynę.

– To dla mnie ogromne wyróżnienie. Zwłaszcza, że powstaje w mieście mojego urodzenia, gdzie jako młody chłopak zacząłem kopać piłkę i gdzie zaczęła się moja kariera. Jest dla mnie miejsce wyjątkowe. Wielkim wyróżnieniem jest też dołączenie do takich postaci, jak Kazimierz Deyna czy Kazimierz Górski, którzy mają swoje murale. Mam nadzieję, że dla młodych ludzi to będzie inspiracja do osiągania sukcesów – powiedział Lubański, cytowany w komunikacie sponsorującej polską reprezentację firmy STS, która realizuje projekt "Pamiętajmy o sportowcach".

 

Zobacz także: Najlepsi strzelcy finałów Pucharu Polski

 

Odsłonięcie muralu zaplanowano na drugą połowę września. Zostanie w ten sposób upamiętniona również 50 rocznica zdobycia przez polskich piłkarzy złotego medalu olimpijskiego (Monachium 1972). Lubański był kapitanem tamtego zespołu. W finale turnieju igrzysk biało-czerwoni pokonali Węgrów 2:1.

 

– Cieszę się, że drużyna, która 50 lat temu zdobywała medal na igrzyskach olimpijskich, może dzisiaj być inspiracją dla młodych ludzi – dodał Lubański.

 

– Zawsze na nasze murale szukamy miejsca z ważnym dla postaci kontekstem i nigdy nie jest to miejsce przypadkowe. W przypadku Włodzimierza Lubańskiego są to Gliwice, co więcej – konkretna dzielnica Sośnica, gdzie piłkarz urodził się i zaczynał przygodę ze sportem w swoim pierwszym klubie piłkarskim – wyjaśnił Marek Grela, z duetu artystycznego Czary-Mury, autora pracy.

 

Gliwicka praca to drugi projekt w ramach projektu "Pamiętajmy o sportowcach". Inaugurację stanowiło odsłonięcie muralu z wizerunkiem trenera piłkarskiej reprezentacji Polski Kazimierza Górskiego w Warszawie przy ulicy Madalińskiego 49/51, na budynku, w którym przez ponad 30 lat mieszkał. 75-letni dziś Lubański był piłkarzem m.in. Górnika Zabrze i belgijskiego KSC Lokeren. W reprezentacji rozegrał 75 spotkań, w których strzelił 48 goli.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie