Polska - Albania: Zapadła oficjalna decyzja! Wiemy, gdzie odbędzie się mecz

Piłka nożna

Do czasu zakończenia audytu na PGE Narodowy - co potrwa do końca roku - dach nie będzie zamykany w czasie, gdy może padać śnieg. Oznacza to, że jeśli podczas meczu Polska - Albania 27 marca będzie padać, piłkarze zagrają na białym boisku.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej zarząd PGE Narodowy i eksperci z zespołu powołanego po zamknięciu obiektu w listopadzie, podzielili się szczegółami badań i ustaleniami w kwestiach bezpieczeństwa.

 

ZOBACZ TAKŻE: PZPN wcisnął selekcjonerowi ucho prezesa? Marek Koźmiński: Nie byłem traktowany jak szpieg

 

Prezes Zarządu Włodzimierz Dola przekazał, że stadion jest miejscem bezpiecznym, na którym można organizować wydarzenia całostadionowe. "I takich imprez będzie w tym roku nawet 20" - podkreślił. Pierwszą z nich będzie mecz Polska – Albania, zaplanowany na 27 marca.

 

Jednocześnie jednak poinformowano, że w związku z wadami wykrytymi w jednym z odlewów, obiekt przejdzie całościowy audyt. Do czasu jego zakończenia, czyli prawdopodobnie do końca roku, eksperci nie rekomendują otwierania dachu, bo to w jego konstrukcji wykryto wady. Jak powiedział dr hab. inż. Krzysztof Żółtowski z Politechniki Gdańskiej po tym czasie zapadnie decyzja, czy pozostałe elementy konstrukcji też zostaną wzmocnione bypassami, czy nie będzie to potrzebne.

 

- To są pęknięcia powierzchniowe, które powstały na etapie wytwarzania elementu - uspokajał dr inż. Lechosław Tuz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zapewnił, że przez 10 lat użytkowania stadionu nie stwarzały niebezpieczeństwa. Ale przez fakt, że zostały wykryte dopiero w zeszłym roku, konieczne było sprawdzenie, skąd się wzięły i czy mają tendencje do powiększania się.

 

- Łącznie przeprowadzono około 500 badań w ciągu dwóch miesięcy - podkreślili specjaliści. Próbki, ze względów bezpieczeństwa, pobierano dopiero po zamontowaniu bypassu i robiono to ręcznie.

 

Według Żółtowski, gdyby eksperci wiedzieli o rysach na odlewie to, co wiedzą dzisiaj, aż takie środki bezpieczeństwa nie byłyby koniecznie.

 

Ze względu jednak na - jak to ujęto "specyfikę obiektu" zespół specjalistów zarekomendował ograniczenia.

 

- Analizy materiałowe i wytrzymałościowe wskazują, że jest bezpiecznie, ale musimy przeprowadzić audyt całej konstrukcji - tłumaczył. Dodał, że prace potrwają do końca roku. Będzie też zainstalowany dodatkowy system monitoringu konstrukcji dachu.

 

- Dach ma pozostać złożony w okresie, kiedy możliwe są opady śniegu - wyjaśnił dr hab. Żółtowski. Oznacza to, że z całą pewnością będzie złożony podczas meczu Polska - Albania. Jeśli chodzi o czas od kwietnia do listopada, gdy możliwe są opady deszczu, eksperci mogą jeszcze cofnąć tę rekomendację.

 

Stadion w stolicy, który od 2012 roku jest domem piłkarskiej reprezentacji Polski, w listopadzie został wyłączony z użytku. Powodem była wada materiałowa wykryta podczas standardowego przeglądu, który przeprowadzany jest co kilka miesięcy. Przez kilka kolejnych tygodni wnikliwe sprawdzano, czy nie ma zagrożenia katastrofą budowlaną. Z Włoch sprowadzono specjalny „bypass” odciążający i zabezpieczającego wadliwy element. W połowie grudnia ponownie otwarto stadion, ale tylko na poziomie lóż. Trybuny i płyta wciąż pozostawały niedostępne dla gości.

 

To dlatego ostatni mecz z Chile sprawdzający formę polskich piłkarzy przed mundialem w Katarze przeniesiono na stadion Legii. Ponieważ sprawa się przeciągała, PZPN wyznaczył rezerwową lokalizację także na starcie z Albanią. Padło na gdańską Polsat Plus Arenę. Ludzie odpowiadający w związku za logistykę przygotowali już wszystko, by na Pomorzu piłkarze czuli się jak najlepiej. Obiekt wizytował także Fernando Santos, nowy selekcjoner reprezentacji, który w styczniu objął stanowisko.

 

Ostatecznie okazało się jednak, że mecz uda się zorganizować w stolicy, o co od początku zabiegali przedstawiciele PZPN. - Zależało nam, by to prestiżowe spotkanie odbyło się właśnie na PGE Narodowym - przyznał przed kamerą Polsatu Sport Cezary Kulesza, prezes federacji. 

 

Mecz Polska - Albania zaplanowano na 27 marca. 

 

JŻ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie