Porażka faworyta! Niespodzianka w ostatniej kolejce PlusLigi

Siatkarze GKS Katowice Piotr Fenoszyn i Bartłomiej Krulicki oraz Tobias Brand z Bogdanki LUK Lublin podczas meczu ostatniej kolejki PlusLigi.

GKS Katowice wygrał z Bogdanką LUK Lublin 3:1 w spotkaniu 30. kolejki PlusLigi. Siatkarze z Lublina zagrają w ćwierćfinale z Projektem Warszawa, a GKS będzie rywalizował o 13. miejsce z KGHM Cuprum Lubin.

Premierowa odsłona długo toczyła się przy przewadze drużyny z Lublina (5:8, 10:14). Gospodarze ruszyli jednak do odrabiania strat i wyrównała po asie Marcina Walińskiego (18:18). Bogdanka znów na moment odzyskała przewagę (19:22), ale końcówka należała do skuteczniejszej w ataku ekipy z Katowic. Dwa ostatnie punkty GKS uzyskał po błędach rywali (25:23).

W drugim secie minimalną przewagę na początku mieli lublinianie, ale w środkowej części seta inicjatywę przejął GKS. Dobra gra blokiem pozwoliła odskoczyć na kilka punktów (14:9). Katowiczanie byli też skuteczniejsi w ataku i dokładali punkty zagrywką – asami popisali się Waliński (19:15) i Damian Domagała (23:18). Skuteczny atak Domagały ustalił wynik seta na 25:21.

Role odwróciły się w trzeciej odsłonie. Po wyrównanej walce w pierwszych akcjach, inicjatywę przejęli siatkarze z Lublina (6:10, 12:18). Na boisku pojawili się Damian Schulz i Jakub Wachnik, co pozytywnie wpłynęło na grę gości, którzy skuteczniej grali w ataku, lepiej prezentowali się też w bloku. Pewną wygraną przypieczętował skutecznym atakiem Tobias Brand (19:25).

Czwarty set przyniósł wyrównaną walkę obu zespołów. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, najpierw uzyskali je gospodarze (7:5), później lublinianie (9:11), następnie znów GKS (17:14). Przyjezdni odrobili straty (21:21) i losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Bartłomiej Krulicki posłał asa i piłkę meczową mieli gospodarze (24:22), ale przeciwnicy doprowadzili do rywalizacji na przewagi. Rozstrzygnęli ją skutecznymi atakami Waliński i Domagała (26:24).

Skrót meczu GKS - LUK:

Najwięcej punktów: Damian Domagała (23), Marcin Waliński (14), Łukasz Usowicz (11) – GKS; Tobias Brand (18), Damian Schulz (13) – Bogdanka LUK. MVP: Damian Domagała (19/36 = 53% skuteczności w ataku + 4 asy).

GKS Katowice – Bogdanka LUK Lublin 3:1 (25:23, 25:21, 19:25, 26:24)

GKS: Marcin Waliński, Łukasz Usowicz, Damian Domagała, Jonas Kvalen, Bartłomiej Krulicki, Piotr Fenoszyn – Bartosz Mariański (libero) oraz Wiktor Mielczarek, Davide Saitta, Sebastian Adamczyk, Maciej Wóz. Trener: Grzegorz Słaby.
LUK: Mateusz Malinowski, Maciej Krysiak, Marcin Kania, Marcin Komenda, Tobias Brand, Maciej Zając – Maksym Kędzierski (libero) oraz Jan Nowakowski, Damian Schulz, Jakub Wachnik, Thales Hoss (libero). Trener: Massimo Botti.

Wyniki i skróty meczów 30. kolejki PlusLigi:

2024-04-06: Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1 (25:21, 20:25, 25:13, 25:19)
2024-04-06: Indykpol AZS Olsztyn – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (25:22, 25:18, 23:25, 25:22)
2024-04-06: PSG Stal Nysa – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 (25:18, 22:25, 25:22, 25:15)
2024-04-07: Asseco Resovia Rzeszów – Trefl Gdańsk 3:1 (26:24, 21:25, 25:20, 25:15)
2024-04-07: PGE GiEK Skra Bełchatów – Barkom-Każany Lwów 3:0 (27:25, 25:23, 25:17)
2024-04-07: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – Projekt Warszawa 0:3 (17:25, 21:25, 14:25)
2024-04-08: GKS Katowice – Bogdanka LUK Lublin 3:1 (25:23, 25:21, 19:25, 26:24)
2024-04-08: Enea Czarni Radom – KGHM Cuprum Lubin (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).