Jurajscy Rycerze poskromili Gdańskie Lwy! Komplet punktów dla siatkarzy z Zawiercia

Siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie wygrali w Gdańsku.

Trefl Gdańsk przegrał z Aluron CMC Wartą Zawiercie 1:3 w spotkaniu 25. kolejki PlusLigi. Obie ekipy stworzyły ciekawe widowisko w Ergo Arenie. Pierwszą partię pewnie wygrali gospodarze, ale w kolejnych górą byli Jurajscy Rycerze. W meczu w barwach Trefla zadebiutował pierwszy siatkarz z Chin w PlusLidze – Zhang Jingyin.

Spotkanie efektownie rozpoczęli siatkarze z Gdańska. Dwa skuteczne ataki przedzielone asem Karola Urbanowicza dały prowadzenie 3:0, a w kolejnych akcjach gospodarze nie zwalniali tempa (10:4). Zawiercianie próbowali się odgryźć, dwoma asami popisał się Miguel Tavares (11:8), ale rywale znów odskoczyli i utrzymali przewagę do końca. Dobra dyspozycja w polu serwisowym i skuteczna gra Bartłomieja Bołądzia były głównymi atutami Trefla. Wynik na 25:21 ustalił błąd gości w ataku.

W drugiej odsłonie role się odwróciły i tym razem to Jurajscy Rycerze od początku dyktowali warunki na parkiecie (6:10). Zadanie ułatwił im dramatyczny spadek skuteczności gospodarzy w ataku – z 70% w pierwszym secie do 19% w drugim! W tej sytuacji Trefl nie był w stanie nawiązać wyrównanej walki i solidnie grający zawiercianie w końcówce kontrolowali sytuację. Przestrzelony serwis gdańszczan zamknął tę partię (17:25).

Set numer trzy był bardziej wyrównany od poprzednich i dostarczył kibicom więcej emocji. Na początku minimalną przewagę mieli goście (6:8, 8:10), ale gdańszczanie odrabiali straty. Podobnie w dalszej części seta, gdy zawiercianie po skutecznych atakach Bartosza Kwolka odskoczyli na trzy oczka (15:18). Jeszcze w końcówce był remis 21:21, kluczowe akcje padły jednak łupem Jurajskich Rycerzy. Gdy Uros Kovacevic popisał się skutecznym atakiem nad potrójnym blokiem, goście mieli piłkę setową (22:24). Chwilę później skutecznie odpowiedział Bołądź, ale w kolejnej akcji gdańszczanie nie wykorzystali szansy... Kwolek musnął piłką o dłonie rywali i zakończył tę część meczu (23:25).

W czwartej partii przewagę szybko wypracowali sobie siatkarze z Zawiercia (4:8). Trefl nie był w stanie przeciwstawić się skutecznie grającym rywalom, którzy w środkowej części seta mieli już znaczącą zaliczkę i pewnie zmierzali po komplet punktów w tym starciu. Spotkanie zamknął asem serwisowym Tomasz Kalembka (14:25).

Skrót meczu Trefl - Aluron:

Najwięcej punktów: Bartłomiej Bołądź (21), Mikołaj Sawicki (18) – Trefl; Uros Kovacević (21), Bartosz Kwolek (17), Dawid Konarski (11) – Aluron CMC Warta. MVP: Uros Kovacević (20/39 = 51% skuteczności w ataku + 1 blok).

Trefl Gdańsk – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:21, 17:25, 23:25, 14:25)

Trefl: Jan Franchi Martinez, Karol Urbanowicz, Bartłomiej Bołądź, Mikołaj Sawicki, Patryk Niemiec, Lukas Kampa – Luke Perry (libero) oraz Jakub Czerwiński, Jingyin Zhang, Jordan Zaleszczyk. Trener: Igor Juricić.
Aluron: Miguel Tavares Rodrigues, Bartosz Kwolek, Krzysztof Rejno, Dawid Konarski, Uros Kovacevic, Miłosz Zniszczoł – Santago Danani (libero) oraz Patryk Łaba, Tomasz Kalembka, Michał Kozłowski, Dawid Dulski. Trener: Michał Winiarski.

Wyniki meczów 25. kolejki PlusLigi:

2023-02-17: BBTS Bielsko-Biała – PSG Stal Nysa 0:3 (23:25, 15:25, 17:25)

2023-02-18: Asseco Resovia – LUK Lublin 3:1 (22:25, 29:27, 25:18, 25:17)
2023-02-18: Cuprum Lubin – Cerrad Enea Czarni Radom 3:2 (18:25, 25:19, 24:26, 25:19, 15:12)
2023-02-18: Barkom Każany Lwów – Jastrzębski Węgiel 0:3 (10:25, 20:25, 14:25)
2023-02-19: Trefl Gdańsk – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:21, 17:25, 23:25, 14:25)
2023-02-19: Projekt Warszawa – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-20: PGE Skra Bełchatów – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-03-21: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (wtorek, godzina 17.30).