10. triumf ZAKSY! Kapitalna rywalizacja w finale Pucharu Polski siatkarzy

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle po raz dziesiąty w historii zdobyli Puchar Polski.

W finale Tauron Pucharu Polski siatkarzy 2023 Jastrzębski Węgiel przegrał z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3. Kędzierzynianie sięgnęli po to trofeum po raz dziesiąty w historii. Turniej finałowy PP rozegrano w Tauron Arenie Kraków.

Pierwszy set finału dostarczył kibicom sporo emocji. Spotkanie lepiej rozpoczęli jastrzębianie (7:4). Rywale odrobili straty (8:8), ale siatkarze trenera Marcelo Mendeza odbudowali przewagę (13:10). Dobrze prezentowali się w bloku i w końcową fazę seta wkroczyli z pięcioma oczkami zaliczki (20:15). Wówczas jednak nastąpiło przebudzenie kędzierzynian – ZAKSA odrobiła straty, po autowym ataku rywali było 23:23. Moustapha M'Baye zablokował atak przeciwników, dając jastrzębianom piłkę setową, ale trzy kolejne akcje padły łupem ZAKSY. Atak Aleksander Śliwki, blok Davida Smitha i as Śliwki rozstrzygnęły seta (24:26).

Początek drugiej odsłony przyniósł wyrównaną walkę obu ekip (12:12). W środkowej części seta przewagę zaczęli budować siatkarze Jastrzębskiego Węgla (18:15, 20:16). Dobrze prezentował się wprowadzony na parkiet Jan Hadrava. W końcówce ZAKSA powtórzyła historię z poprzedniej partii. Jastrzębianie, po ataku Hadravy, mieli piłkę setową przy stanie 24:22. Kędzierzynianie doprowadzili jednak do gry na przewagi i tym razem wygrali tę wojnę nerwów, a ostatni punkt dał asem serwisowym Smith (27:29).

Trzecia partia, po wyrównanym początku (9:9), toczyła się przy minimalnej przewadze kędzierzynian. ZAKSA odskoczyła na dwa (9:11), a później na trzy oczka (15:18). Jastrzębianie nie mogli odrobić strat – po dobrych akcjach popełniali błędy w polu serwisowym. Po skutecznym ataku Stephen Boyera złapali kontakt (19:20), ale końcówka znów należała do ekipy trenera Tuomasa Sammelvuo. Piłkę meczową wywalczył skutecznym atakiem Bartosz Bednorz (21:24). Rywale obronili się w dwóch akcjach, ale Łukasz Kaczmarek uderzeniem po bloku zakończył finałową rywalizację (23:25).

Najwięcej punktów: Jan Hadrava (12), Stephen Boyer (10) – Jastrzębski Węgiel; Aleksander Śliwka (18), Łukasz Kaczmarek (16), Bartosz Bednorz (14) – ZAKSA. MVP: Aleksander Śliwka.

Drużyny z Kędzierzyna-Koźla i Jastrzębia-Zdroju po raz piąty w historii i czwarty z rzędu spotkały się w finale Pucharu Polski siatkarzy. Wszystkie poprzednie finały wygrywała ZAKSA – 3:1 (2014), 3:1 (2019), 3:0 (2021), 3:0 (2022). Kędzierzyński klub po raz dziesiąty w historii i czwarty z rzędu zdobył Puchar Polski, wcześniej triumfował w latach 2000, 2001, 2002, 2013, 2014, 2017, 2019, 2021 i 2022.

Skrót finału PP siatkarzy 2023 ZAKSA - Jastrzębski Węgiel:

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Moustapha M'Baye, Stephen Boyer, Trevor Clevenot, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jan Hadrava, Eemi Tervaportti, Rafał Szymura. Trener: Marcelo Mendez.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Norbert Huber. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Wyniki meczów Final Four PP siatkarzy 2023:

2023-02-25: Aluron CMC Warta Zawiercie – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (18:25, 20:25, 19:25) /półfinał
2023-02-25: Jastrzębski Węgiel  – Asseco Resovia Rzeszów 3:0 (25:17, 25:19, 25:17) /półfinał

2023-02-26: Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (24:26, 27:29, 23:25) /FINAŁ.