Kolejne kłopoty kadrowe ZAKSY! Zdecydowane zwycięstwo w trudnej sytuacji

Trener ZAKSY Tuomas Sammelvuo.

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrali z KGHM Cuprum Lubin 3:0 w spotkaniu kończącym 9. kolejkę PlusLigi. Kędzierzynian dotknęły kolejne problemy kadrowe – Bartosz Bednorz nie zagrał z powodu kłopotów z mięśniami brzucha, a nowy nabytek klubu Jakub Szymański z powodu przeziębienia. Mimo tego, kędzierzynianie zdołali pewnie pokonać rywali.

Po wyrównanym początku meczu (7:7), przewagę w pierwszej partii zaczęli budować kędzierzynianie. Siatkarze Cuprum mieli problemy w przyjęciu i popełniali sporo błędów własnych. Najpierw poszła seria przy zagrywkach Davida Smitha (11:7), a później kluczowe dla losów seta osiem wygranych akcji z rzędu od 15:13 do 23:13, gdy w polu serwisowym pojawił się Krzysztof Zapłacki. W ostatniej akcji seta gospodarze zatrzymali atak rywali blokiem (25:15).

Set numer dwa to dobre otwarcie gości (2:4), ale kędzierzynianie szybko wyrównali, a od stanu 11:11 zaczęli nadawać ton wydarzeniom na boisku. ZAKSA grała solidnie, skutecznie, a lublinianie nadal popełniali sporo błędów. Znów wynik rozjechał się przy zagrywkach Zapłackiego (20:14), a spokojną dla ZAKSY końcówkę zwieńczył serwis rywali w siatkę (25:17).

Siatkarze Cuprum znów zaliczyli dobry początek seta i odskoczyli rywalom na trzy oczka (7:10). Kędzierzynianie odrobili straty (13:13), a później uzyskali przewagę. Rozegrali też po swojej myśli końcówkę seta. Bartłomiej Kluth pojawił się na boisku, zatrzymał rywali blokiem, rozpoczynając kolejną serię gospodarzy. Zwycięstwo ZAKSY przypieczętował punktowym blokiem Dmytro Paszycki (25:18).

Skrót meczu ZAKSA - Cuprum:

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (14), Aleksander Śliwka (14) – ZAKSA; Jake Hanes (10) – Cuprum. Gospodarze skuteczniejsi w ataku (61%42%), dominowali w bloku (13–2) i popełnili mniej błędów własnych od rywali. MVP: Krzysztof Zapłacki.

ZAKSA: Krzysztof Zapłacki, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Dmytro Pashytskyy, Radosław Gil – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Andreas Takvam. Trener: Tuomas Sammelvuo.
Cuprum: Kamil Kwasowski, Seweryn Lipiński, Jake Hanes, Wojciech Ferens, Paweł Pietraszko, Danilo Gelinski – Maksymilian Granieczny (libero) oraz Kajetan Kubicki, Jakub Strulak, Adam Lorenc. Trener: Paweł Rusek.

Wyniki meczów 9. kolejki PlusLigi:

2023-11-30: Barkom Każany Lwów – PSG Stal Nysa 1:3 (23:25, 17:25, 25:22, 22:25)
2023-12-01: Enea Czarni Radom – Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (16:25, 25:27, 17:25)
2023-12-01: GKS Katowice – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:2 (33:31, 18:25, 19:25, 28:26, 15:11)
2023-12-02: Asseco Resovia Rzeszów – PGE GiEK Skra Bełchatów 3:0 (25:20, 25:23, 25:21)
2023-12-02: Projekt Warszawa – Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (25:15, 25:22, 25:13)
2023-12-02: Bogdanka LUK Lublin – Jastrzębski Węgiel 0:3 (14:25, 21:25, 11:25)
2023-12-03: Aluron CMC Warta Zawiercie – Trefl Gdańsk 3:1 (25:21, 29:31, 25:17, 25:15)
2023-12-03: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – KGHM Cuprum Lubin 3:0 (25:15, 25:17, 25:18).